Відбулись зміни в освітньому процесі в умовах воєнного стану

Відбулись зміни в освітньому процесі в умовах воєнного стану

01 травня 2022 року набрав чинності прийнятий Верховною Радою України Закон України від 24 березня 2022 року № 2157-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері освіти» (далі – Закон). Про новації в освітньому процесі, що передбачає Закон, розповіли юристи центру безоплатної правової допомоги.

Законом вносяться зміни до ряду нормативно-правових актів, серед яких закони України «Про повну загальну середню освіту», «Про фахову передвищу освіту», «Про вищу освіту».

Так, Законом передбачено, що здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, тобто учні 11-х класів, звільняються від проходження державної підсумкової атестації (ДПА).

Також у 2022 році прийом на навчання для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра та магістра, здійснюється в особливому порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки (Міністерство освіти і науки України), без використання результатів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), єдиного вступного іспиту(ЄФІ) та єдиного фахового вступного випробування(ЄФВВ).

Довідково:

ЗНО проводиться з метою забезпечення права осіб на рівний доступ до вищої освіти та оцінювання відповідності результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, державним вимогам.

ЄФВВ та ЄВІ – це форма вступного випробування для вступу на навчання для здобуття ступеня магістра на основі здобутого ступеня вищої освіти (освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста). ЄФВВ передбачає виконання завдань двох тестів: із загальних навчальних компетентностей та предметного. ЄВІ – це тестування з іноземної (англійської, німецької, французької або іспанської) мови.

Зміни стосуються також вступу до закладів фахової передвищої освіти. Так, у 2022 році прийом на навчання до таких закладів також здійснюватиметься в особливому порядку, визначеному Міністерством науки та освіти України.

Також, наказом Міністерства освіти та науки України від 28 лютого 2022 року № 232 «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2021/2022 навчальному році» у 2021/2022 навчальному році від проходження державної підсумкової атестації звільняються учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, тобто учні 4-х та 9-х класів відповідно.