В Україні представили концепцію обмеження використання одноразового пластику

В Україні представили концепцію обмеження використання одноразового пластику

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський представив концепцію обмеження обігу одноразових виробів із пластику на території України. Про це повідомляє прес-служба Міністерства довкілля та природних ресурсів.

Проблема пластика - загальновідома. Згідно зі статистикою Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, з 1950 року по 2018 рік було вироблено 6,3 млрд тонн пластику. З цієї кількості, 9% було перероблено, 12% спалено, а решта досі знаходиться в навколишньому середовищі: річках, морях, океанах і землі.

Пластик, особливо той, де є оксідомішки, розкладається на мікропластик, потрапляє в їжу тварин, а потім і в нашу, що становить небезпеку і для нас, і для звірів. До того ж, вироби з пластику призводять до загибелі тварин, морських жителів і птахів.

Зрозуміло, що пластик - зручно і дешево, - зазначає Роман Абрамовський, але людство дійшло до межі і виявилося переломним вибором «він або ми» - 1 до 1. Якщо ми приймаємо рішення боротися з сучасними викликами для навколишнього середовища, то повинні свідомо і чітко розуміти, що у нас є два шляхи - регуляція і формування екологічної свідомості українців.

Міністр довкілля та природних ресурсів упевнений, що кожен українець зможе відмовитися від позбавленого одноразового пластику і перейти на користування багаторазовими альтернативами або eco-матеріалами.

Законопроект про обмеження обігу та виробництва пластикової продукції одноразового використання був розроблений Міністерством довкілля спільно з експертами проекту ЄС APENA2 на основі положень Директиви ЄС 2019 року (2019/904) про одноразовий пластик.

Документ передбачає через рік, після введення його в дію, заборону виробництва, ввезення на територію України та введення в обіг одноразових пластикових виробів, для яких існують альтернативи. А саме:

 1. Соломинки;
 2. Столові прилади (вилки, ложки, ножі, палички, шпажки, мішалки для напоїв);
 3. Посуд (тарілки, склянки і т. д.);
 4. Палички для тримання повітряних куль і основа для них;
 5. Гігієнічні ватні палички;
 6. Ємності для їжі та напоїв (наприклад, контейнери);
 7. Кришки від ємності для напоїв;
 8. Ємності для їжі і напоїв зі спіненого пінополістиролу.

*Пінополістирол - матеріал, який при нагріванні виділяє отруйні канцерогенні речовини, що впливають на респіраторні, репродуктивні та нервові функції людини.

 1. Вироби з оксибіорозкладного пластика.

*Оксирозкладний пластик містить домішки, що прискорюють розпад на мікропластик, який потрапляє в навколишнє середовище і воду.

Також документ передбачає введення маркування для деяких виробів, які містять пластик, але поки ще не потрапляють під обмеження. Наприклад:

 1. Важливі серветки, в тому числі побутові і для особистого догляду;
 2. Засоби особистої жіночої гігієни;
 3. Підгузок;
 4. Тютюнові вироби з фільтрами.

Маркування - спосіб нагадати людям про негативний вплив предмета на навколишнє середовище.