Укладення договору на оренду земельної ділянки: нюанси

Укладення договору на оренду земельної ділянки: нюанси

Багато розмов ходить біля договорів на оренду земельних ділянок. Ви, як власник земельних паїв, підписуєте договір оренди землі і навіть не знаєте, які наслідки воно може нести. Про те, що це таке, як укладається і які є нюанси, розповіла прес-служба Міністерства юстиції України.

Договір оренди землі - документ, згідно з яким, орендодавець зобов'язаний за плату передати орендарю земельну ділянку у володіння та користування на певний строк. Орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Укладати договір оренди земельної ділянки можна на:

1. Землях приватної власності - договір укладається між орендодавцем та особою, яка бажає та має право орендувати таку земельну ділянку;

2. Землях державної або комунальної власності – договір можна укласти, якщо є рішення відповідного органу виконавчої влади або органи місцевого самоврядування-орендодавця. Або таку земельну ділянку виставляють на аукціон, де особа, яка бажає орендувати земельну ділянку, може перемогти в результаті торгів;

3. ... підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

Договір оренди землі укладається в письмовому вигляді. І по бажанню сторін або однієї сторони може бути завірений у нотаріуса.

Щоб ваш договір був дійсним, необхідно при укладенні звернути увагу на певні моменти:

- Об'єкт оренди: кадастровий номер, місце розташування і розмір ділянки;

- Дата укладення та термін дії оренди;

- Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, відповідальність за несплату, порядок внесення орендної плати та її перегляду;

- Та інші умови, встановлені сторонами.

Переконайтеся, що вони є в договорі, інакше в судовому порядку документ визнають не укладеним.

Якщо ви домовилися про те, що будуть здійснюватися заходи, спрямовані на охорону і поліпшення об'єкта оренди, так договором необхідно докласти угоду про відшкодування орендарю витрат за такі заходи.

Як тільки відбудеться державна реєстрація права оренди в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка за договором оренди землі вважається переданою орендодавцем орендарю.

Як ми вже згадували, в договорі необхідно вказати термін оренди, варто пам'ятати, що він не може перевищувати 50 років. Для земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства, термін оренди не може бути менше 7 років.

Сума оренди визначається сторонами договору. Проте вона не повинна бути менше 30 % визначеної відповідно законодавством вартості земельної ділянки.

Змінити умови договору оренди землі ви можете за взаємною згодою в письмовій формі. Це буде укладення додаткової угоди. Якщо вийшло, що ви не можете прийти до угоди при обговоренні зміна умов, такий спір вирішується в судовому порядку.