Світлана Клішина: Центр безоплатної правової допомоги - це якість і сервіс

Світлана Клішина: Центр безоплатної правової допомоги - це якість і сервіс

Кожен хоч раз чув про безоплатну правову допомогу. Хтось читав статті, хтось отримував рекомендації звернутися до Центру. Кажуть, «безкоштовний сир лише у мишоловці». Але чи так це? Чимало людей, які і досі не знають, що мають право на безоплатну правову допомогу. Кому вона надається, на яких умовах і ким - розповіла Світлана Клішина - директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області.

«Ми надаємо безоплатну правову допомогу за всіма категоріями справ в кримінальному процесі та охоплюємо великий обсяг роботи в цивільному та адміністративному процесах. У нас близько 30 тисяч клієнтів на рік, які отримують безкоштовний і якісний сервіс. А співробітники центру - величезний досвід в юриспруденції, комунікації з людьми і державними установами».

Що таке безоплатна правова допомога?

Безоплатна правова допомога - це державна гарантія про рівний доступ до правосуддя. Адже не у всіх є можливість найняти адвоката. А послуги, які надають центри - безкоштовні для громадян і оплачуються державою.

З чого все починалося?

У 2011-му році з'явився пакет євроінтеграційних законів, на підставі яких і почали відкривати офіси БПД. Система була і до цього, але не в ідеальному вигляді. Надавалася безоплатна правова допомога у певній сфері кримінальних справ. З 2011 року, після прийняття закону «Про безоплатну правову допомогу» заробило 25 центрів по всій країні. Наші центри працюють цілодобово, у нас є чергові частини, які приймають дзвінки 24/7. В Одеському регіоні працює близько 200 осіб, підписано 250 контрактів про співпрацю з адвокатами. Всього на Одещині функціонує 31 такий офіс.

Що Вас привело в дану сферу? З чого Ви починали?

Ось уже 10 років я працюю в центрі БПД. До цього я багато років працювала на держслужбі, адвокатом, потім нотаріусом. У 2011-му році мені запропонували очолити Центр в Одеському регіоні як людині, яка є досвідченим адвокатом і з досвідом роботи на державній службі. Маючи симбіоз управління державними механізмами і досвід адвокатури, я погодилася, бо мені подобається займатися чимось новим, а в той час це було абсолютно нова річ, яку ніхто ніколи не робив раніше.

Хто може звернутися за допомогою до вас?

Отримати консультацію може будь-який громадянин, але отримати процесуальну допомогу можуть лише певні категорії людей (по суб'єктності).

Наприклад, якщо вашу квартиру затопили, і ви не знаєте, що вам робити, то не варто шукати відповідь в інтернеті, ходити до сусідів або звертатися до знайомого юриста. Потрібно просто звернутися до нас. Вас проконсультують абсолютно безкоштовно в будь-якому відділі центру і видадуть письмову консультацію з алгоритмом дій.

А якщо у вас ця ж ситуація, ваш дохід менше 4 200 грн., і вам необхідна процесуальна допомога - вам призначать особистого адвоката.

Як отримати безкоштовну правову допомогу?

Безоплатну правову консультацію можна отримати як онлайн, так і офлайн.

Онлайн: скачавши додаток БПД, ви можете поставити своє запитання і отримати відповідь, в якій буде прописаний алгоритм подальших дій. Така відповідь надається протягом доби.

Офлайн: необхідно звернутися у будь-який офіс і залишити свою заявку. Після обробки такої заявки вам видадуть докладну консультацію в друкованому вигляді з алгоритмом дій.

Якщо потрібен процесуальний супроводжуючий, то перш за все необхідно надати документи, щоб довести, що ви підпадаєте під суб'єктність.

Але навіть, якщо ви не потрапляєте під неї, а оплатити послуги адвоката вам не під силу, то Центр все одно надасть правову допомогу в документальному супроводі.

З якими питаннями найчастіше звертаються одесити?

Варто пам'ятати, що Одеса - багатонаціональне та курортне місто. Якщо говорити про кримінальний процес, то це крадіжки, грабежі і т.д. (особливо влітку). Що стосується цивільних справ, то це в основному сімейні суперечки, суперечки з пенсійним фондом, соціальними службами тощо.

Які плюси і мінуси у роботі співробітників центру?

Мінуси: певна конфліктність і психологічне навантаження.

Плюси: безцінний досвід, можливість розвиватися, покращувати свої навички. З урахуванням того, що вранці до тебе можуть прийти з такою проблемою, як затоплена квартира, а в обід з проханням допомогти через несплату аліментів, то для молодого юриста - це гарний майданчик для розвитку і отримання досвіду в багатьох сферах права.

Як Ви вважаєте, чи освічене населення щодо своїх прав і обов'язків?

Центр безоплатної правової допомоги має ще одну місію - просвітницьку. Я вам скажу відверто: у нас люди мало знають про свої права, обов'язки та можливості. Я 10 років ходжу на телеканали та інтерв'ю, і до сих пір кожен раз чую: «Що, дійсно безкоштовно?». Люди вже традиційно не довіряють державним інституціям, оскільки вважають, що якщо це щось державне, то це обов'язково щось погане. А якщо ще й безкоштовне, то взагалі не варто туди йти. Люди не хочуть користуватися безкоштовним, але якісним сервісом. У нас немає правової культури.

Тому у нас є інтегратори - люди, які працюють у системі та займаються вивченням правових потреб. Ми вивчаємо проблему, створюємо карту правових потреб і займаємось висвітленням цієї проблеми, описуємо шляхи вирішення.

Як спростувати недовіру людей, які вважають, що безкоштовно - означає неякісно?

Спростувати це можна тільки через сервіс і якість. Через підвищення нашої внутрішньої культури, уваги до процесів, і, напевно, відкритості процесів - росте елемент довіри. Ми повинні бути сервісними, якісно виконувати свою роботу, бути відкритими, бути в комунікації з суспільством. Не повинно бути ніяких перешкод. І частиною сервісу є наш сайт і додаток. Крім того, ми були першими, хто взаємодіяв з клієнтами через чат-ботів.

Скільки людей в Одеській області отримали юридичну допомогу?

Тільки за перше півріччя 2021 року в Одесі близько 6 тисяч осіб отримали безкоштовну правову допомогу. Якщо брати до уваги Центри по всій Одеській області (а це 31 офіс), то за цей період допомогу отримали 14,5 тис осіб.

Автор: Ірина Яковлєва