Структура власності юридичних осіб. Нові обов’язки для українських компаній

Структура власності юридичних осіб. Нові обов’язки для українських компаній

11 липня 2021 року набрав чинності Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності» від 19.03.2021р.

Розібратись у змінах допомогла Євгенія Матюшенко, юристка компанії "Legal partner".

Відповідно до наказу, всі юридичні особи, що зареєстровані в Україні до 08.06.2021р., з метою встановлення кінцевого бенефіціарного власника, зобов’язані протягом 3 місяців надати державному реєстратору інформацію про кінцевих бенефіціарних власників для оновлення відомостей в ЄДР.

Тобто, починаючи з 11 липня 2021 року по 10 жовтня 2021 року (включно) необхідно подати державному реєстратору наступні документи:

  • заяву щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) – форма 2 або заяву щодо державної реєстрації юридичної особи – громадського формування – форма 4;
  • структуру власності за формою та змістом відповідно до Наказу про структуру власності;
    Структура власності за формою є офіційним документом, що являє собою схематичне зображення структури власності юридичної особи, яка відображає всіх осіб, які прямо або опосередковано володіють цією особою самостійно чи спільно з іншими особами або незалежно від формального володіння мають можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи.
    Зразки складання схематичного зображення структури власності оприлюднюються на офіційному вебсайті Мінфіну.
  • витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи – нерезидента в країні її місцезнаходження, – у разі коли засновником юридичної особи є юридична особа – нерезидент;
  • нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи, – для фізичної особи – нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, – для фізичної особи – резидента.

У випадку, якщо документи підписуються не керівником, а іншою уповноваженою особою, яка має право підпису від імені юридичної особи та інформація про повноваження цієї особи відсутні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, то до схематичного зображення структури власності також додається оригінал або завірена в установленому порядку копія документа, який підтверджує повноваження підписанта.

Адміністративний збір не буде стягуватися у разі подання реєстратору відомостей про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному «Законом про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», протягом трьох місяців з дня набрання чинності Наказу про структуру власності, тобто по 10 жовтня 2021 року (включно).

У випадку неподання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників встановлено відповідальність:

Згідно з ч. 6 ст. 166-11 Кодексу про адміністративні правовпорушення,  неподання або несвоєчасне подання державному реєстратору інформації про кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи або про його відсутність, або документів для підтвердження відомостей кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи тягне за собою накладення штрафу на керівника юридичної особи або особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), від 17000 до 51000 грн.

Рекомендуємо детально ознайомитися з переліком необхідних документів для подання реєстратору, та уникнути небажаних штрафів.