Справу щодо колишнього одеського прокурора направили на новий розгляд до П'ятого апеляційного адміністративного суду

Справу щодо колишнього одеського прокурора направили на новий розгляд до П'ятого апеляційного адміністративного суду

«За результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами Верховний Суд може скасувати судове рішення повністю або частково і передати справу на новий розгляд до суду першої або апеляційної інстанції», - нагадала ВП ВС у справі №2-а-256/08.

Велика Палата Верховного Суду постановила передати справу про звільнення Одеського прокурора на новий розгляд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Нагадаємо, в 2007 році старший прокурора Одеської обласної прокуратури Ауріка Горяйнова опублікувала в Інтернеті лист до генпрокурора. У листі висловлювалося занепокоєння старшого прокурора щодо корупції місцевих прокурорів. Жінка посилалася на передбачуваний тиск на прокурорів, який чинять для досягнення певних незаконний дій в обмін на прибуток. У разі незгоди виконати, що вимагали, їм погрожували звільненням.

Опублікований лист призвів до негайного звільнення прокурора з посади, а органи прокуратури оголосили, що заява старшого прокурора «необґрунтована, неправдива і образлива». Також Горяйнову звинуватили в тому, що вона поширювала конфіденційну інформацію про прокуратуру, що, в свою чергу, є службовим злочином, і дискредитує її як прокурора.

Після цього колишній прокурор зверталася в національні суди, проте вони встали на бік прокуратури і оголосили, що звільнення було законним.

Тоді Горяйнова звернулася до Європейського суду з прав людини, посилаючись на ст. 10 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Жінка наполягала на тому, що її звільнення - приклад порушення права висловлювати свою точку зору на ситуацію в роботі. І повідомити про неправомірні дії, свідком яких вона була, жінка могла тільки так, адже альтернативних способів у неї не було.

ЄСПЛ визнав порушення ст.10 Європейської конвенції і присудив виплатити жінці 4,5 тис. євро компенсації за заподіяну моральну шкоду.

Після цього справа колишнього прокурора розглядалася у Великій Палаті Верховного Суду. Позиція ВП ВС:

У справі "Горяйнова проти України" ЄСПЛ встановив істотні порушення національними судами норм процесуального права, які ставлять під сумнів результат оскаржуваного провадження на національному рівні, однак суд відшкодував заявниці лише моральну шкоду і компенсацію судових витрат, встановивши при цьому, що звільнення позивачки було необґрунтованим, а національні суди не розглянули більшість ключових питань, якщо взагалі якесь з них.

У додаткових письмових поясненнях до заяви про перегляд судових рішень за винятковими обставинами колишній прокурор вказала на те, що перегляд судових рішень у цій справі є єдиним ефективним засобом для усунення допущених порушень і відновлення прав. Отримані ж нею 160 000 грн, які визначені Судом як відшкодування моральної шкоди та компенсація судових витрат, не відновили її первісний стан, який вона мала до порушення прав, оскільки ці кошти не можуть повернути їй 13 років забуття, відсутності доступу до професії, можливості професійного розвитку в обраній галузі, заробляти на життя, отримати пенсійне забезпечення за обраною професією тощо.

ЄСПЛ дійшов висновку про те, що при прийнятті рішення про застосування до заявниці такого суворого стягнення, як звільнення, національні суди повинні були взяти до уваги і здійснити всеохоплюючий аналіз таких ключових елементів справи, як характер і достовірність тверджень заявниці, її мотиви для оприлюднення оспорюваної публікації і можливість ефективно виражати свою думку перед своїм безпосереднім керівництвом, а також визначити будь-яку шкоду, заподіяну прокуратурі внаслідок публікації. Це має важливе значення для встановлення, чи був у справі заявниці забезпечений справедливий баланс. Однак, як видно з аналізу суду в попередніх пунктах, національні суди не розглянули більшість з цих питань, якщо взагалі якесь з них.

Велика Палата Верховного Суду не знайшла підстав для скасування постанови Приморського районного суду м.Одеси, оскільки суд частково задовольнив позов колишнього прокурора і встановив, що «відкриті листи заявниці були критичними зауваженнями щодо керівництва прокуратури Одеської області та загальною оцінкою його дій без зазначення конкретних фактів».

Зазначені ЄСПЛ порушення можливо усунути шляхом скасування рішень судів апеляційної та касаційної інстанцій.

ВП ВС нагадує: за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами Верховний Суд може скасувати судове рішення повністю або частково і передати справу на новий розгляд до суду першої або апеляційної інстанції. У зв'язку з цим і вище переліченим, ВП ВС задовольняє заяву колишнього прокурора про перегляд судових рішень частково: постанову Одеського апеляційного адміністративного суду та ухвалу Вищого адміністративного суду України щодо даної справи скасувати, а справу передати на новий розгляд до П'ятого апеляційного адміністративного суду в якості суду апеляційної інстанції.

Нагадаємо, раніше ми писали: