Спілка юристів намагається відновити доступ до публічних електронних реєстрів

Спілка юристів намагається відновити доступ до публічних електронних реєстрів

У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України з 24 лютого 2022 року з метою недопущення кібератак, дестабілізації діяльності юридичних осіб приватного та публічного права, захисту персональних даних громадян, було тимчасово обмежено доступ до більшості державних реєстрів. Зокрема до Публічної кадастрової карти, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Такі обмеження - вимушений захід, але вони призводять до відсутності прозорості в діяльності державної влади та органів місцевого самоврядування.

Наразі, у громадян, громадських організацій та журналістської спільноти відсутня або вкрай обмежена можливість відслідковувати законність активів та можливі корупційні схеми, перевіряти правдивість відомостей зазначених у рішеннях органів місцевого самоврядування та е-деклараціях суб’єктів декларування, а також обмежена можливість відслідковувати будь-які інші зловживання здійснювані службовими та посадовими особами.

Нещодавно, це питання, команда YouControl порушила у інтерв’ю з головою правління ГО «Спілка юристів Одеської області» - Олександром Рябцем. Вони обговорили, як юристи працюють без важливих реєстрів, що досі лишаються закритими.

Саме тому, ГО «Спілка юристів Одеської області» спільно з YouControl та іншими громадськими організаціями, звернулись до Міністерства юстиції України з проханням вжити всіх можливих заходів для відновлення повноцінної роботи інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів.

«Обмеження в доступі до реєстрів наносить велику шкоду бізнесу, так як  внаслідок відсутності повноцінної можливості моніторингу та аналізу статусу підприємств та організацій збільшується ризик:

  • в роботі з контрагентами через відсутність відомостей щодо статусу процесу банкрутства;
  • партнерства з підприємствами та компаніями, які мають «російській слід» або щодо яких застосовані санаційні заходи;
  • не обізнаності щодо реального фінансового стану контрагентів, що негативно впливатиме на роботу всіх сфер економіки країни;
  • зловживань і недоброякісної конкуренції в питаннях ліцензування.

Крім того, обмеженість роботи реєстрів, надає можливість посадовим та службовим особам використовувати закритість відкритих даних у своїх особистих інтересах», - зазначає голова правління Олександр Рябець у зверненні до Мін’юсту.

Раніше ми писали: Частину даних з реєстрів хочуть приховати. Які наслідки?