Ректор ОНУ Вячеслав Труба: Головні факти про університет ім. І.І. Мечникова

Ректор ОНУ Вячеслав Труба: Головні факти про університет ім. І.І. Мечникова

Змінюється керівництво - змінюється життя. У грудні, в ОНУ ім. Мечникова у два тури пройшли вибори ректора. Більшістью голосів виборців був обраний Вячеслав Іванович Труба. Наказом МОН від 17.02.21, професор Труба Вячеслав Іванович призначений ректором Одеського національного університету ім. Мечникова. Вячеслав Іванович погодився відповісти на наші запитання: розповісти про своє ставлення до юридичної освіти, про зміни та перспективи університету в цілому.

ОНУ стабільно займає лідируючі позиції в авторитетних освітніх рейтингах. Як вдається відстоювати такі позиції і не знижувати планку?

- Як класичний університет, ОНУ Мечникова має певну «гнучкість». Коли з певною циклічністю деякі спеціальності стають менш популярними, інші спеціальності, навпаки, виходять в ТОП. Згадаймо шістдесяті - сімдесяті роки минулого століття. Тоді були в фаворитах природні і точні науки. А на початку цього століття - право, міжнародні відносини, менеджмент, інші громадські та гуманітарні напрямки. В ОНУ Мечникова 11 факультетів, понад 40 актуальних спеціальностей. Тому ми, безумовно, можемо весь час бути «на гребені хвилі».

Які зараз тенденції? Можливо, незабаром планується відкриття нових спеціальностей в університеті?

- 20 червня набувають чинності нові правила про ліцензування спеціальностей, які в кілька разів складніше тих, що є зараз. Цього року університет проходить акредитацію, в ході якої досить жорсткі вимоги: до науково-педагогічному складу співробітників, до матеріально-технічної бази, до комп'ютерного забезпечення і так далі. Тому в найближчій перспективі (рік-два) не плануємо відкривати нові спеціальності. Наша основна мета - підтвердити і зберегти те, що маємо. У нас достатньо популярних і затребуваних спеціальностей.

Щоб випускати хороших фахівців, ВНЗ повинен забезпечити придбання як теоретичних навичок, так і практичних. Яке співвідношення між теорією і практикою ви вважаєте ідеальним для того, щоб студент став хорошим фахівцем в обраному напрямку?

- Зараз прописані необхідні стандарти по всім освітнім програмам: скільки повинно бути теоретичних годин або кредитів, скільки практичних годин/кредитів.

Тут досить тонка межа. В університеті повинні отримувати базові теоретичні знання. Тому, 25-30% практичних навичок, вважаю, достатньо. Для цього під час навчання студенти всіх наших факультетів проходять обов'язкові практики за профілем своєї спеціальності.

У цьому році скасували червоні дипломи, але дали дозвіл університету самому визначати: чи будуть вони видавати дипломи «з відзнакою». Ви плануєте щось?

- Ми не просто плануємо, ми це вже реалізували. Нещодавно було засідання Вченої ради університету, де затвердили положення про дипломи з відмітками «За особливі досягнення». До слова, про «червоні» дипломи: я закінчував в 1992-му році юридичний факультет одеського державного університету, в нашому потоці з 200 чоловік, 80 були з червоними дипломами. Я вважаю, що це досить серйозний показник.

Крім Вашої ректорської діяльності, Ви продовжуєте викладати. Чи складно поєднувати ці обов'язки?

- Справа в тому, що я викладав і будучи деканом економіко-правового факультету. Для мене це не в новинку. Звичайно, обсяг роботи на посаді ректора більше. Але тепер, коли входжу в аудиторію, знаю, що попереду півтори години, коли я належу тільки студентам і собі. Дуже люблю свою викладацьку роботу. І, якщо можна так сказати, в цей період «відпочиваю» від адміністративної роботи.

Студенти із задоволенням відвідують ваші пари. Як вам вдається зацікавлювати студентів?

- Ніякого особливого секрету немає: у мене були гідні викладачі і вчителі. Завжди тепло і з любов'ю згадую свого наукового керівника. Коли я був студентом, він читав у нас цивільне та сімейне право (чим і я займаюся зараз). Його перші слова, які були адресовані нам, студентам, майбутнім юристам: «Найскладніші речі ви повинні пояснити так, щоб бабуся, яка сидить на лавочці, їх зрозуміла». Для юриста це важливо, тому що пишномовними словами може говорити кожен, а донести думку таким чином, щоб зрозуміли - ні. Намагаюсь донести студентам інформацію максимально легко. Та й цивільне право - галузь права, яка оточує нас кожен день, її, умовно кажучи, можна «помацати».

Ви - професор, доктор юридичних наук, заслужений юрист України. До обрання на посаду ректора, Ви 14 років були деканом економіко-правового факультету ОНУ. В силу своєї практики і знань, поділіться, на якому рівні зараз знаходитися юридична освіта в Україні?

- Ось уже деякий час «право», як навчально-освітня програма, підпадає під особливе державне регулювання. Це означає досить жорсткі вимоги при вступі на бакалаврат, потім при вступі до магістратури. З наступного року, по закінченню магістратури, знову потрібно здавати єдиний кваліфікаційний іспит у вигляді зовнішнього тестування для того, щоб отримати диплом. Є певні нюанси зі здачею іноземної мови для вступу до магістратури. В рамках вищих навчальних закладів закріплено певну кількість годин. Ми не можемо зменшити години профільних предметів, і за рахунок них надати більше годин для вивчення іноземних мов. Для вирішення цього питання, в університеті є курси іноземних мов. Але, разом з тим, це вимагає додаткового часу та коштів.

Як показує практика, молодим юристам складно працевлаштуватися після університету. Чи допомагає університет з працевлаштуванням своїм випускникам?

- Останні 10-15 років часто говорять про те, що у нас надлишок юристів на ринку праці. Завжди відповідаю з абсолютною впевненістю: «Хороших юристів завжди мало».

Студент, який добре займається, як правило, на третьому-четвертому курсі вже працевлаштований, але не на повний робочий день. В нашому університеті, зокрема, в рамках економіко-правового факультету, є двосторонні договори з роботодавцями. Також, саме в ОНУ, вперше в Одесі, більше 10 років тому, почали проводити «Ярмарку вакансій», де роботодавці «обличчям до обличчя» можуть зустрітися зі студентами.

Як ви ставитеся до того, що студенти поєднують навчання і роботу?

- Позитивно! Мета нинішніх навчальних закладів полягає в кінцевому результаті - працевлаштуванні. Студентам четвертого курсу, які працюють за фахом, ми надаємо індивідуальний графік.

Ви на посаді ректора 3 місяці. Які зміни вже були внесені?

- У перший місяць роботи повернутий повний обсяг надбавок за звання і ступінь науковим співробітникам, це був один з пунктів моєї передвиборчої програми. Ще один з важливих пунктів: серйозна робота зі штатним розкладом. Моя позиція: науково-педагогічний склад повинен бути збережений. Ми класичний університет, наукові школи формуються десятиліттями. Але кількість допоміжного персоналу повинна бути детально розглянута. Відбулися також зміни в кадровому керівному складі, призначений ряд нових проректорів, нові начальники в навчальному та фінансових відділах. Створено відділ внутрішнього аудиту, він перевіряє ситуацію в сфері фінансової діяльності, матеріальних цінностей.

У липні почнеться активний етап надходження першокурсників. Що б ви хотіли побажати тим, хто хоче стати студентами ОНУ?

- Нашим майбутнім студентам хочу нагадати відому істину: «Вступаючи до ОНУ, ти робиш правильно!»

Наша приймальна комісія вже розпочала роботу на Французькому бульварі, 24/26. Працює консультаційний пункт, де вам дадуть відповідь на будь-які питання. Також, продовжують роботу підготовчі курси ОНУ, які допоможуть підготуватися до ЗНО.

Фото: Прес-служба ОНУ ім. І.І. Мечникова
Автор: Ірина Яковлєва