Поважною причиною пропуску строку прийняття спадщини є неповідомлення про це нотаріусом

Поважною причиною пропуску строку прийняття спадщини є неповідомлення про це нотаріусом

«Якщо людина пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини», - нагадує КГС ВС у справі №703/4978/19.

Суть справи:

До суду з позовом до Балакліївської сільради Смілянського району Черкаської області звернувся чоловік. Він просив визначити додатковий термін для подачі заяви про прийняття спадщини. У позивача помер батько і після його смерті відкрилася спадщина на будинок з надвірними будівлями, а також на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства та земельну ділянку для ведення торгового сільськогосподарського виробництва.

Чоловік, у встановлений законом термін, після смерті батька із заявою про прийняття спадщини не звертався. Лише через деякий час він дізнався, що його батько склав за життя заповіт і частину майна заповідав йому. Через це позивач звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, проте нотаріус йому відмовив, обґрунтувавши це тим, що строк для прийняття спадщини пройшов.

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області задовольнив вимоги частково, надавши позивачу два місяці на прийняття спадщини, однак Черкаський Апеляційний суд постановив відмовити у задоволенні позову.

Чоловік подав касаційну скаргу.

Позиція ВС:

Позивач є спадкоємцем першої черги за законом, на момент смерті спадкодавця з ним не проживав, заяву про прийняття спадщини або відмови від нього в визначений законом термін не подавав, а про смерть батька був достовірно обізнаний, не заперечував, що не мав намір оформляти спадкове право після смерті батька. Право на спадщину виникає в день її відкриття - внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців.

Згідно з Цивільним кодексом України, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

ВС зазначає, оскільки позивач не знав про заповіт, а про документ нотаріус не повідомив, то суд першої інстанції правильно вказав на те, що нотаріус порушив Закон України «Про нотаріат», пункт 2.2 глави 9, пункти 2.2 і 3.2 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 282/20595 не вчинив дій для розшуку спадкоємця, в тому числі і засобами публічного оголошення або повідомленням в пресі, якщо йому не було відомо місце проживання або місце роботи спадкоємця.

Якщо людина пропустила термін для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити їй додатковий термін, достатній для подачі заяви про прийняття спадщини.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:

1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;

2) ці обставини визнані судом поважними.

Законодавство не встановлює конкретний перелік поважних причин пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини і такі причини оцінюються судом на свій розсуд у кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи.

КГС ВС вказав: суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність об'єктивних, непереборних, суттєвих труднощів для подання позивачем заяви про прийняття спадщини в межах передбаченого законодавством шестимісячного строку, зокрема те, що він не проживав спільно зі спадкодавцем, не мав спільного побуту, не знав про заповіт на своє ім'я та дізнався про нього лише після закінчення передбаченого законом строку для прийняття спадщини, нотаріус про заповіт позивача не повідомив, що свідчить про поважність причини пропуску такого строку.

Таким чином, КЦС ВС постановив:

Касаційну скаргу задовольнити. Постанову Черкаського Апеляційного суду скасувати.

Рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області залишити в силі.