Покроковий алгоритм підтвердження рівня володіння державною мовою

Покроковий алгоритм підтвердження рівня володіння державною мовою

Всім відомо, Закон України «Про забезпечення функціонування мови як державної» передбачає для деяких вакансій підтвердження рівня володіння державною мовою. У затвердженому переліку тих, хто повинен підтвердити рівень володіння:

 • державні службовці;
 • співробітники Національної поліції;
 • прокурори;
 • судді;
 • керівники закладів освіти;
 • наукові та педагогічні працівники тощо.

Що необхідно для підтвердження відповідного рівня володіння державною мовою?

Треба скласти іспит та отримати державний сертифікат. Документ видається Національною комісією зі стандартів державної мови.

Іспитова система

Іспитова система для визначення рівня володіння державною мовою - exam.mova.gov.ua. Якщо ви бажаєте перевірити свій рівень, вам необхідно пройти в цій системі онлайн-реєстрацію. Для цього ви повинні мати електронний цифровий підпис або мати пароль та логін від банкінгу, яким користуєтеся.

Після авторизації відкриється сторінка іспитів. Є два іспити:

 1. inoz01 - іспит на визначення рівня володіння державною мовою (для набуття громадянства);
 2. testtm - іспит на визначення рівня володіння державною мовою 2.0 (для виконання службових обов‘язків).

Заявка

Вам необхідно вибрати 2 іспит та натиснути кнопку «Подати заявку на іспит».

Оберіть область України, де плануєте складати іспит та відповідний центр.

Дати, що вам пропонуються, мають вільні місця у відповідному місці складання, що ви обрали. Якщо дат не має взагалі - спробуйте змінити центр для складання іспиту або місто.

Якщо вам необхідні спеціальної умови для складання іспиту, вам необхідно проставити відповідну позначку. Пам´ятайте, що ці умови:

 1. Призначені тільки для людей з інвалідністю;
 2. Перевіряються;
 3. У разі безпідставної позначки, вашу заявку скасують без права подати нову раніше ніж через 4 місяці.

Якщо ви все вірно заповнили, натискайте «Подати заяву».

Якщо ви не з´явились на іспит, ви можете скласти його лише через 4 місяці.

На іспиті

В обраний час необхідно прийти до відповідного центру. При собі вам треба мати:

 • документ, що посвідчує особу;
 • негативний результат тестування на COVID-19 методом ПЛР;
 • або негативний результат експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, проведеного не раніше ніж за 72 години до складання іспиту;
 • або документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації (підійдуть міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозової вакцини або двома дозами дводозової вакцини (“зелені” сертифікати);
 • або документ, що підтверджує одужання, чинність якого підтверджено за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного застосунку “Дія”.

В центрі є інструктор, який перевірить наявність у вас відповідних документів, після чого ви обираєте вільний комп´ютер. Ви повинні здійснити авторизацію в системі в той же спосіб, що й під час подання заявки на проходження іспиту.

Під час іспиту

Інструктори будуть стежити за дотриманням правил тестування. До початку вони проведуть для вас короткий інструктаж щодо проходження іспиту. Після закінчення інструктажу ви натискаєте кнопку «Розпочати іспит».

При технічних питаннях чи проблемах звертайтеся до інструкторів, вони вам допоможуть.

Іспит йде 30 хвилин: 20 хвилин - тести, 10 хвилин - монолог.

Тестові питання розраховані на перевірку ваших знань щодо:

 • побудови синонімічних рядів (або антонімічних, або знаходження відповідників іноземних слів);
 • відмінювання числівників;
 • правильної граматичної або лексичної побудови речень тощо.

Також кожен варіант тестових завдань містить питання на розуміння змісту тексту – щоб виконати його, треба спочатку прочитати запропонований текст, а потім дати відповіді на запитання, пов’язані з його змістом.

Є питання, в яких потрібно із запропонованих відповідей обрати слова або речення і вставити їх замість пропусків у тексті.

Після завершення тестової частини іспиту можна буде перейти другої частини – монологу.

Система дасть вибір: 2 теми для монологу. Після обрання у вас є кілька хвилин на підготовку, а потім ви записуєте на камеру монолог. Щоб не відволікатися на промови інших претендентів ви можете скористатися навушниками, які є на місці тестування.

Також ви можете попросити аркуш паперу і ручку, щоб занотувати основні моменти своєї доповіді або скласти план. Доповідь має бути не більше ніж 5 хвилин, оптимально 2-4 хв. 90% часу треба дивитися в камеру.

Результати

Результати будуть відображатися у вашому особистому кабінеті на порталі. Відсоток правильних відповідей на тестові запитання буде вказаний одразу, а оцінка за монолог з´явиться згодом - після перевірки членами комісії запису з камери. Вам необхідно набрати від 70% правильних відповідей.

Джерело: PRAVDA.UA