Поділ особистого майна та спадщини при розлученні 

Поділ особистого майна та спадщини при розлученні 

Дружина під час шлюбу отримала у спадок будинок, а після розлучення чоловік претендує на його частину. Морально він 100 % не правий, але  чи має він на це право за Законом - розповідає юрист Таїсія Удод.

Згідно зі статистичними даними, в Україні щороку реєструється в середньому 300 тис шлюбів, більше половини сімейних пар, на жаль, розлучаються. Якщо чоловік і дружина мають різні погляди на шлюб і сім'ю і не бажають продовжувати подружнє життя (або хоча б один з них), шлюб може бути розірвано в установленому порядку згідно з законом. Для деяких розлучення і поділ спільного майна – це одна з можливостей почати інше життя, для інших розлучення - це великий стрес, який призводить до багатьох страхів та помилок. Тому, щоб уникнути будь-якого ризику втратити все нажите роками, до питання розподілу майна подружжя потрібно підходити дуже уважно. 

Чи підлягає спадщина поділу при розлученні?

Відповідно до нашого законодавства в Сімейному кодексі України у статті 57 зазначено, що при розірванні шлюбу не ділиться спадщина, навіть якщо вона була прийнята в шлюбі, і особисте майно. Пам’ятайте, що існує правова підстава для поділу майна, якщо є значне поліпшення майна, успадкованого під час шлюбу, інша сторона може вимагати половину поліпшення або половину вартості поліпшення, наприклад: у нас є будинок, який успадкувала заміжня жінка. Але дім був перероблений: будинок відремонтували, двері та вікна змінили тощо. Тим самим, ми знаємо, що ціна сильно змінилася порівняно з минулим і теперішнім будинком, тому чоловік може вимагати половину покращення. При  такій ситуації важливо довести, що другий з подружжя вкладав свої кошти в успадковане майно. 

Не можу не привести приклад із судової практика, щоб дійсно розуміти,  що таке питання є актуальним. За приклад ми візьмемо справу 583/2240/16-ц « Позивач свої вимоги мотивує тим, що за життя її чоловік успадкував за заповітом після смерті своєї матері, житловий будинок з господарчими спорудами. Позивач вказує, що вартість домоволодіння, яке успадкував її чоловік у 2007 році значно збільшилась за час їх спільного проживання. Позивач зазначає, що з 2007 року вони з чоловіком здійснили чистку старих згорілих перегородок, перештукатурили та пошпаклювали стіни, встановили нові дерев`яні вікна, двері, зробили нову дерев`яну підлогу, обшили стіни дерев'яною «вагонкою», поклеїли шпалери, підключили газопостачання, замінили труби для теплопостачання в будинку, встановили новий газовий котел для пічного опалення і тд. Аргументуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що з 12.11.2007 вони разом з померлим чоловіком здійснили поліпшення житлового будинку, в результаті чого його вартість істотно збільшилась, а отже і її частка у праві спільної сумісної власності подружжя має бути збільшеною пропорційно здійснених поліпшень.»  Прочитавши позов, ми розуміємо що в практиці в нас виникла схожа ситуація з прикладом який я приводила раніше, але все ж таки нас цікаве яку правову оцінку доводам позивач надав суд тому «відповідно до ст. 60 СК України майно набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Разом з тим, нормами ст. 57 СК України визначено, що майно, набуте дружиною, чоловіком за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування, є їх особистою власністю».

Розглянувши цю справу суд ухвалив: Визнати право власності  за позивачем на Ѕ частину вартості виконаних поліпшень в домоволодінні. Прочитавши та проаналізувавши справу, ми впевнилися в тому що на практиці виникають такі ситуації, тому ця стаття вже є цікавою та корисною.

Чи ділиться майно при розлученні?

Подружжя, яке вирішило розірвати шлюб, часто стикається з питанням поділу майна шляхом розлучення. Особливо це стосується розлучень без згоди подружжя. Це пов’язано з тим, що між чоловіком і дружиною часто виникають конфлікти та суперечки, що ускладнює процес поділу майна та спадкування.

Коли мова заходить про поділ спадкового майна, важливо зазначити, що багато правових аспектів вирішення справи залежать від того, яким чином майно успадковується.

Поділ майна при розлученні за заповітом

Якщо чоловік і дружина чітко дійшли згоди в заповіті і вирішили одночасно подати на розлучення, вони можуть розділити спільне майно, проходячи оформлення спадщини і спадкування.

Слід враховувати, що успадкувати майно могли ті, хто був живий на момент початку спадкування.

Відповідно до ст. 59 Сімейного кодексу, така ситуація вимагає, щоб чоловік і дружина успадкували ту частину майна, яка вважатиметься особистою власністю.

Добровільний поділ майна між подружжям

Майно, успадковане одним із подружжя, може бути розділене між чоловіком та дружиною за згодою спадкоємців.У цьому випадку успадковане майно приєднується до спільного майна і розподіляється між подружжям відповідно до правових норм. Важливо відзначити, що після розлучення, спадкоємці можуть передумати ділити майно. У цьому випадку суд буде на боці спадкоємця. 

Повертаючись до нашого прикладу, варто підсумувати: будинок, який дістався дружині у спадщину не підлягає поділу після розлучення, тому що є особистим майном.  Але за умови якщо чоловік вклав в будинок  значну суму грошей, то таке майно може бути поділене при розлученні. При цьому, чоловікові  важливо у свою чергу довести, що він  вкладав свої кошти в успадковане майно.

Автор: учасник програми "Юрпрактика LP", юрист Удод Таїсія; тел. для консультацій: 0931212429.