Отримання містобудівних умов та обмежень для одного комплексу на декількох ділянках

Отримання містобудівних умов та обмежень для одного комплексу на декількох ділянках

Ірина Вовкотруб, адвокат ЮК "Legal partner" розповіла, чи потрібно отримувати містобудівні умови та обмеження для кожної земельної ділянки окремо:

Фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта будівництва.

При цьому, якщо будівництво об’єкта здійснюється на території кількох земельних ділянок, на практиці виникає запитання: забудовник має отримати містобудівні умови та обмеження на кожну земельну ділянку окремо чи на об’єкт будівництва в цілому?

За результатами вивчення актуальної практики у спорах в сфері містобудування встановлено наявність неоднозначного підходу в трактуванні положень ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (Закон №3038-VI), що є підставою для скасування містобудівних умов та обмежень, що звісно має вкрай несприятливі наслідки для забудовника та інвесторів, у зв’язку з чим виникла необхідність знайти істину у вказаному питанні.

Містобудівні умови та обмеження видаються у зв`язку із наміром замовника провести забудову земельної ділянки конкретним об`єктом будівництва. При цьому, термін «земельна ділянка» у контексті містобудівних правовідносин - це певна територія, на якій планується розміщення відповідного об`єкта будівництва, та може складатися з однієї або декількох земельних ділянок, щодо яких замовник має право забудови відповідно до містобудівної документації.

Слід зазначити, що Закон №3038-VI застосовує поняття «території» та «земельної ділянки» як синоніми, не протиставляючи їх між собою. Відтак, буквальне тлумачення земельної ділянки як ділянки, що має один кадастровий номер, призводить до звуження прав забудовника, істотно обмежує його інвестиційні можливості і не відповідає завданням містобудівної політики.

З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку, що Закон №3038-VI не забороняє видачу одних містобудівних умов та обмежень на забудову декількох земельних ділянок, на яких планується зведення одного об`єкта будівництва (в т.ч. комплексу). Так само не забороняє видачу декількох окремих містобудівних умов та обмежень забудови однієї земельної ділянки, на якій планується зведення декількох окремих об`єктів будівництва.