Особливості оформлення пенсії у разі втрати годувальника 

Особливості оформлення пенсії у разі втрати годувальника 

З моменту вторгнення рф на територію України наша держава зазнала значних руйнувань. Обстріли, які здійснюються російськими військами знищують не лише об’єкти інфраструктури, міста та селища, а призводять до найстрашнішого - до людських втрат. Внаслідок цього багато дітей втрачають своїх батьків і втрачають не лише найближчих людей, а й будь-які можливості для повноцінного життя, втрачають своїх годувальників.

Фахівчиня Балтського бюро правової допомоги Ірина Бондар розповіла про особливості оформлення пенсії у разі втрати годувальника.

Законодавством передбачено 3 програми для забезпечення родин, годувальники яких загинули або рахуються зниклими безвісти:

 • виплати у зв’язку з втратою годувальника;
 • пенсії у зв’язку з втратою годувальника для родин загиблих військовослужбовців (7 800 грн – на кожного з батьків та подружжя; 6 100 грн – на кожну дитину);
 • пенсії у зв’язку з втратою годувальника для родичів зниклих безвісти.

Хто може отримати пенсію у разі втрати годувальника?

Пенсія по втраті годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого, чи зниклого безвісти годувальника, які були на його утриманні на день його смерті, чи зникнення безвісти за особливих обставин,якщо у годувальника був наявний страховий стаж.

Кого відносять до непрацездатних членів сім’ї?

 • чоловік (дружина), а також батьки, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку
 • діти померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
 • чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності.

Який розмір пенсії по втраті годувальника?

Розмір пенсії залежить від розміру стажу та заробітку померлого годувальника та призначається членам сім’ї загиблого у розмірі:

- на одного непрацездатного члена сім’ї – 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника;

- на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Куди звертатись за отриманням пенсії?

Для призначення такого виду пенсії потрібно звертатись до будь-якого сервісного центру ПФУ незалежно від регіону в якому зареєстровано місце проживання особи.

Крім того заяву про призначення такого виду пенсії можна подати через портал електронних послуг ПФУ – portal.pfu.gov.ua – у розділі Призначення пенсії.

Які необхідно при цьому мати документи?

 • оригінал трудової книжки померлого годувальника;
 • оригінали свідоцтва про навчання та військового квитка годувальника;
 • документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
 • свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
 • довідка про склад сім'ї померлого годувальника та документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
 • свідоцтво органу ДРАЦС (державної реєстрації актів цивільного стану) про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
 • документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
 • документи про місце проживання (реєстрації);
 • також, за бажанням, може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) померлого годувальника.

Пам’ятайте, що у разі виникнення питань чи отриманні додаткових роз’яснень Ви завжди можете звернутися на гарячу лінію системи безоплатної правової допомоги за номером 0-800-213-103.