Нові законодавчі тренди, виклики для бізнесу, відкриття ринку землі та все про регіональний юридичний ринок : підсумки VІІ Південноукраїнського юридичного форуму

Нові законодавчі тренди, виклики для бізнесу, відкриття ринку землі та все про регіональний юридичний ринок : підсумки VІІ Південноукраїнського юридичного форуму

В Одесі відбувся стартовий у новому робочому сезоні VІІ Південноукраїнський юридичний форум Асоціації правників України, під час якого проаналізували останні тенденції юридичної практики 2020 — 2021, нові виклики для бізнесу, відкриття ринку землі та регіональний ринок юридичних послуг в умовах пандемії.

Учасників привітали Світлана Сергєєва, членкиня Правління АПУ, партнерка АО «Юридичне бюро Сергєєвих», Григорій Тріпульський, Голова Відділення АПУ в Одеській області, керуючий партнер ЮКК «Де-Юре», та Йосип Бронз, голова Ради адвокатів Одеської області.

Під час першої сесії, розкрили тему надання правової допомоги у справах по стягненню невиплаченої зарплати моряків, які працюють на суднах під іноземним прапором

Україна стабільно входить до п’ятірки країн — лідерів з підготовки кваліфікованих кадрів рядового і командного складів для міжнародного морського судноплавства. 5% екіпажів світового торгового флоту становлять громадяни України.

Модератором став Юрій Сергєєв, керуючий партнер АО «Юридичне бюро Сергєєвих». Світлана Шестова, юристка Юридичної компанії Legrant, порушила питання щодо систем фінансових гарантій з метою сприяння морякам в разі залишення їх без допомоги та обов’язків крюїнгових компаній.

Григорій Тріпульський, керуючий партнер ЮК «Де-Юре», сформував гострі питання до законодавця щодо податкової амністії: декларувати чи не декларувати, ось у чому питання.

— Чому не можна декларувати готівку?

— Чому письмовий договір позики раптом став недостатнім доказом?

— Як оцінити активи?

— Де обіцяна амністія?

— Де решта законів щодо нульового декларування, непрямих методів та реформа податкової?

Витрати на правову допомогу: адвокат, клієнт, суд

Поради щодо відшкодування витрат на правову допомогу, практичні кейси, судова практика, правила подання доказів на підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу адвоката стали ключовими питаннями завершення першої сесії форуму.

Костянтин Моряков, адвокат, морський юрист ЮФ «АНК» поділився практичними кейсами та виокремив із судової практики такі аспекти:

  1. Сторона, що виграла справу, повинна отримувати від сторони, що програла, відшкодування зборів і витрат, включаючи гонорари адвокатів, які вона обґрунтовано понесла у зв’язку з розглядом (Додаткова Постанова ВС від 05.09.19 по справі №826/841/17).
  2. Наявність документального підтвердження витрат на правову допомогу та їх розрахунок є підставою для задоволення вимог про відшкодування таких витрат (Постанова ВП ВС від 20.09.18 по справі №751/3840/15-ц).
  3. Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не має права втручатися у ці правовідносини (Додаткова Постанова ВП ВС від 19.02.20 по справі №755/9215/15-ц).
  4. Процесуальне законодавство не передбачає обов’язку сторони доводити обґрунтованість ринкової вартості витрат на правничу допомогу (Постанова ВС від 09.04.19 по справі №826/2689/15).
  5. Від учасника справи не вимагається доказів обґрунтування часу, витраченого фахівцем в галузі права. Достатнім є підтвердження лише кількості такого часу, але не обґрунтування, що саме така кількість часу витрачена на відповідні дії (Постанови ВС від 13.12.18 по справі №816/2096/17, від 20.12.18 по справі №316/1923/16-а, від 16.05.19 по справі №823/2638/18).

У межах обговорення цієї панелі приєдналися також Ганна Бондаренко-Легких, суддя Господарського суду міста Києва, членкиня АРССУ, та Ольга Чайкіна, суддя Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області. Вона розглянула правила подання доказів на підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу адвоката та інші спірні питання у цьому контексті.

Друга сесія форуму стосувалася питань, що виникають при впровадженні ЕДО, розкриття кінцевих бенефіціарів та оскарження рішень Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі в судовому порядку.

Модератором сесії виступив Олександр Байдерін, адвокат, партнер Адвокатського об’єднання CLS.

Костянтин Юрченко, комерційний директор сервісу цифрових рішень для бізнесу «Вчасно», прокоментував закони «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», навів приклади переваг переходу та простоти у використанні електронного документообігу.

Ірина Воєводіна, партнерка Interlegal, порушила тему розкриття кінцевих бенефіціарів у світлі Закону про КІКи і назвала такі шляхи розкриття власника КІК в Україні:

— зв’язок з Україною (операції, документи, дочірні компанії);

— відкриття іноземних реєстрів акціонерів / бенефіціарів;

— запит податкових органів України в іноземні органи;

— збір інформації митними органами України;

— обмін фін. інформацією (CRS) та робота бюро економічної безпеки;

— банківський комплаєнс в Україні і за кордоном.

Анжела Махінова, партнерка Sayenko Kharenko, закінчила панель темою підводних каменів у питаннях оскарження рішень Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі в судовому порядку.

Панель Legal Talks була присвячена питанню відкриття ринку землі. Модератором виступила Галина Профатіло, адвокатка АО «КФ «ДОМІНАНТА».

Учасниками панелі стали: Ніна Борисова, приватна нотаріуска Одеського міського нотаріального округу, Кирило Номінас, інспектор Ради бізнес-омбудсмена України, Дмитро Куліченко, приватний виконавець.

У фокусі дискусії обговорювали питання економічного обґрунтування необхідності розкриття ринку землі, оформлення правочинів із землею в умовах реформи ринку землі, ризики та виклики для аграрних компаній, примусового виконання рішень суду щодо питань із землею.

Третя та завершальна сесія була присвячена новим викликам і трендам ведення юридичного бізнесу в умовах всесвітньої пандемії.

Legal Business Session модерував Денис Бугай, партнер VB PARTNERS, адвокат, Президент АПУ (2013 — 2017, 2019 — 2021).

Учасниками обговорення стали: Максим Андрєєв, керуючий партнер ЮК AS Legal (Одеса), Тетяна Бенько, партнерка Legal Marketing Solutions, ідеологиня та дослідниця LegalTalents.Report, Євген Гілін, старший партнер АО «Жованник і партнери» (Херсон), Роксолана Костур, партнерка АО «Матвіїв і Партнери» (Львів), Кирило Кролевецький, керівник АО «Кролевецький та партнери» (Харків), та Олександр Рябець, керуючий партнер Legal Partner (Одеса).

Фокус тем сесії включав питання впливу пандемії на роботу команд юридичних компаній, побудови нового формату відносини та залучення нових клієнтів в умовах діджиталізації, участі у рейтингах та дохідність юридичного ринку, розширення каналів комунікації в просуванні на ринку.

Тетяна Бенько, партнерка Legal Marketing Solutions, ідеологиня та дослідниця LegalTalents.Report, провела аналіз та виокремила такі тренди щодо факторів задоволення або лояльності команд юридичних компаній:

— гарні стосунки з безпосереднім керівником та колегами;

— гарна репутація компанії, перспектива розвитку компанії;

— можливість отримувати нові знання та вміння, навчатися;

— офіційне працевлаштування, біла зарплата.

VІІ Південноукраїнський юридичний форум зібрав велику кількість учасників та охопив багато практичних дискусійних тем правового і бізнес-середовища.

Презентації доповідачів доступні за лінком.

Більше фото за лінком.