Незаконно не виплачені за життя страхові виплати ВПО можуть бути успадковані: постанова ВС

Незаконно не виплачені за життя страхові виплати ВПО можуть бути успадковані: постанова ВС

«Суми допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим пошкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним отримані за життя, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності – входять до складу спадщини», - нагадує ОП КЦС ВС в справі № 243/13575/19.

Батько позивача за життя отримував страхові виплати як травмована на виробництві особа. З грудня 2014 року він отримував їх у Волноваському відділенні УВД ФССУ в Донецькій області як внутрішньо переміщена особа (ВПО). Однак у листопаді 2017 року виплати припинилися через закінчення терміну дії довідки внутрішньо переміщеної особи.

У зв'язку з цим, позивач просив суд зобов'язати УВД ФССУ в Донецькій області здійснити нарахування страхових виплат батькові з листопада 2017 року по день смерті і виплатити нараховані кошти йому як спадкоємцю, який прийняв спадщину.

Суд першої інстанції задовольнив позов. Апеляційний суд це рішення скасував та відмовив у задоволенні позову, вказавши, що страхові виплати припинені потерпілому за його життя через скасування довідки ВПО та відсутність оформлення за місцем проживання, однак ці дії відповідача він не оскаржував. Страхові суми батькові позивача за життя не нараховувалися, у зв'язку з чим вони не можуть входити до складу спадщини після його смерті. Відповідно до вимог цивільного законодавства до складу спадкового майна входить лише призначена (нарахована) сума страхового відшкодування, а право на її призначення та виплату згідно зі ст.1219 ЦК України до складу спадщини не входить.

Позиція ВС:

Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного цивільного суду, забезпечуючи єдність судової практики, скасував постанову апеляційного суду та змінив рішення суду першої інстанції в частині періоду нарахування страхових виплат, і зробив наступні висновки:

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК), крім прав та обов'язків, нерозривно пов'язаних з особою спадкодавця.

Суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим пошкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним отримані за життя, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності – входять до складу спадщини (ст.1227 ЦК України).

Потрібно розмежовувати ситуації при застосуванні положень ст.1217 ЦК України, при яких члени сім'ї або спадкоємці вимагають перерахунку або призначення певних виплат, і випадки, при яких спадкодавцеві неправомірно припиняють ті чи інші виплати.

Підтверджуючи майнові права фізичних осіб, незалежно від перебування їх на обліку як внутрішньо переміщених осіб, чи від набуття ними спеціального статусу, закон не передбачає жодних обмежень прав таких осіб, які вони можуть реалізувати на території України.

Припинення страхових виплат за життя спадкодавця з підстав, не передбачених законом, і неоскарження дій фонду спадкодавцем не зумовлює припинення вже призначених страхових виплат і не позбавляє його спадкоємців можливості успадковувати право на отримання страхових виплат. Право на такі виплати у спадкодавця зберігається, і в розумінні положень ст.1227 ЦК України ці виплати вважаються такими, що належали до виплати спадкодавцю.

Джерело: Київський районний суд міста Одеси