Ліана Джаноян: Що робити, якщо на ваших очах жорстоко поводяться з тваринами

Ліана Джаноян: Що робити, якщо на ваших очах жорстоко поводяться з тваринами

Нещодавно, в Інтернеті з'явився відеоролик, де працівники одеського дельфінарію «вигулювали» морського котика на набережній. Відео обурило глядачів і зоозахисників. Вони запевняють, що такі дії трактуються як жорстоке поводження з твариною.

Партнер юридичної компанії «Legal partner» Ліана Араївна Джаноян розповіла, що включає в себе визначення «жорстоке поводження з тваринами» і яка відповідальність передбачена українським законодавством.

Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» дає визначення жорстокого поводження з тваринами, з якого випливає, що до таких дій відносяться наступні:

  • знущання над тваринами, в тому числі бездомними, що спричинило муки, завдало тваринам тілесні ушкодження або призвело до загибелі;
  • нацьковування тварин одна на одну і/або на інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів;
  • залишення домашніх і сільськогосподарських тварин напризволяще;
  • порушення правил утримання тварин.

Даним законом також встановлено загальні правила поводження з тваринами, згідно з якими не допускається:

  • використання інвентарю, який травмує тварин;
  • примушування тварин до виконання неприродних для них дій;
  • нанесення побоїв, травм з метою примушування тварин до виконання будь-яких вимог;

Щодо правил утримання тварин необхідно зазначити, що такі правила можуть встановлюватись як законом, так і підзаконним актом.

Так, в одеському регіоні діє рішення Одеської міської ради №2476-V від 05.04.2008, яким затверджено Правила утримання тварин у Одесі.

Основними вимогами правил утримання тварин є те, що умови утримання тварин повинні відповідати їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям.

Відповідно до Правил утримання тварин в Одесі, особа, яка утримує тварину, зобов'язана:

а) дотримуватись санітарно-гігієнічних та інших норм експлуатації приміщення, де утримується тварина;

б) дбати про тварину, забезпечувати її достатньою кількістю їжі та води, а також іншими необхідними для життя потребами;

в) забезпечити тварині можливість здійснювати рухи, контактувати з собі подібними;

г) реєструвати тварин відповідно до вимог;

д) спускати собак з прив'язі лише на закритих територіях, виключати можливість втечі, з дотриманням заходів безпеки людей та інших тварин;

е) якщо тварина охороняє певну територію, необхідно розміщувати попереджувальний напис з інформацією про наявність собаки;

е) не допускати забруднення твариною квартири, приміщень, територій, а також місць загального користування; прибирати екскременти тварини;

ж) забезпечити наявність повідка і намордника;

с) забезпечити наявність на домашній тварині нашийника з адресою, телефоном власника, реєстраційним номером тварини;

і) забезпечити щорічну імунізацію тварини проти сказу;

і) забезпечити своєчасне надання тварині ветеринарної допомоги (обстеження, лікування, щеплення та ін.);

і) у разі виникнення підозри на наявність у тварини захворювання, особливо інфекційного - повідомити до установи державної ветеринарної служби;

к) у випадках заподіяння домашньою твариною ушкоджень здоров'ю людині або іншим тваринам - негайно повідомляти про це до медичної або ветеринарної установи;

л) відшкодувати в повному обсязі шкоду, що була заподіяна твариною;

м) запобігати неконтрольованому розмноженню домашніх тварин;

Яка відповідальність за це передбачена?

Проаналізувавши законодавство України, слід зазначити, що будь-яке порушення правил утримання тварин трактується як жорстоке поводження з ними, і за такі дії передбачена адміністративна відповідальність.

Адміністративна відповідальність також може настати за наступні дії: знущання над тваринами, нанесення побоїв чи вчинення інших насильницьких дій, які завдали тварині фізичного болю.

У таких випадках настає адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 200-500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-8500грн.) З можливою конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для його життя чи здоров'я, і ​​адміністративний арешт на термін до п'ятнадцяти діб.

Кримінальна відповідальність в Україні передбачена за такі дії: жорстоке поводження з тваринами, що відносяться до хребетних, в тому числі безпритульними тваринами, що вчинене умисно і призвело до каліцтва чи загибелі тварини, а також нацьковування тварин одна на одну, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, публічні заклики до вчинення діянь, що мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій.

Такі дії караються штрафом від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-51000 грн.) Або арештом на термін до 6 місяців або обмеженням волі на термін до 5 років, і позбавленням волі на термін до 8 років.

Куди звертатися в разі виявлення жорстокого поводження з тваринами?

У випадках виявлення жорстокого поводження з тваринами - необхідно викликати представників Національної поліції. Саме вони здійснюють нагляд за дотриманням порядку вигулу домашніх тварин в громадських місцях та вживають відповідних заходів у разі порушення законодавства про порядок поводження й утримання домашніх тварин.