Яку кримінальну відповідальність ввели за продаж гуманітарної допомоги?

Яку кримінальну відповідальність ввели за продаж гуманітарної допомоги?

Є категорія людей, яка любить наживатися на чужій біді. У період воєнного стану ця проблема ще більш актуальна. На жаль, найчастіше, те, що є безкоштовною допомогою для людей за допомогою нечесних рук стає платною. В даний момент, гуманітарну допомогу направляють в багато міст України, проте не вся допомога досягає свого адресата. Що може очікувати тих, хто незаконно використовує гуманітарну допомогу?

Гуманітарна допомога – цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з гуманних мотивів одержувачам в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту (СТ.1 ЗУ «Про гуманітарну допомогу).

Гуманітарна допомога є різновидом благодійності і повинна направлятися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її одержувачів та за умови дотримання вимог статті 3 ЗУ «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Наприкінці березня Верховна Рада прийняла законопроект № 7146, яким внесла зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо відповідальності за використання гуманітарної допомоги під час дії воєнного стану.

Що передбачають зміни?

Кримінальний кодекс України доповнили статтею 201-2 такого змісту:

Стаття 201-2. Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертвувань або безоплатної допомоги

 1. Продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використання благодійних пожертвувань, безоплатної допомоги або укладення інших угод з розпорядження таким майном, з метою отримання прибутку, вчинені у значному розмірі, - караються штрафом від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до чотирьох років.
 2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища або у великому розмірі, – караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
 3. Дії, передбачені ч.1 або 2 цієї статті, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, або під час надзвичайного або воєнного стану, – караються позбавленням волі на строк від п'яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років і з конфіскацією майна.

Дії, передбачені статтею 201-2 Кримінального кодексу України, вважаються вчиненими у значному розмірі, якщо загальна вартість такої гуманітарної допомоги, благодійних пожертвувань або безоплатної допомоги в 350 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян; у великому розмірі – якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги в 1000 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян; в особливо великому розмірі – якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або допомоги в 3000 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Що робити, якщо ви виявили продаж гуманітарної допомоги в магазині або онлайн?

Тоді ви можете поступити наступним чином:

 • У магазині: Сфотографуйте або зафіксуйте на відео товар на полиці;
  У мережі Інтернет: зробіть скріншот або фото;
 • У магазині: зверніться до адміністрації магазину, з проханням надати сертифікат якості або іншу супровідну інформацію, що підтверджує право на реалізацію зазначеного товару, який ви попередньо сфотографували або зробили відеозйомку;
  В Інтернеті: напишіть користувачеві, який продає товар про пред'явлення вам чека, що підтверджує саме покупку товару, а не отримання його в якості гуманітарної допомоги;
 • Повідомте про можливе правопорушення в правоохоронні органи:
  - вкажіть назву магазину, його місце розташування, назву самого товару;
  - або найменування інтернет-ресурсу і користувача, який розмістив оголошення про продаж, посилання на пост, скріншот з телефону, який підтверджує розміщення товару до продажу зазначеною особою;
 • Вищезазначену інформацію повідомте в поліцію за телефоном 102 або скористайтеся додатковими номерами телефонів правоохоронних органів, зателефонуйте на гарячу лінію СБУ 0-800-501-482, або відправте на відповідну електронну пошту callcenter@ssu.gov.ua;
 • Цікавтеся результатом розгляду правоохоронними органами Вашого повідомлення про можливе правопорушення;
 • Якщо ви на 100% впевнені, що товар дійсно належить до гуманітарної допомоги, але його зараз продають, зверніться до журналістів місцевих видань, телебачення, щоб привернути увагу громадськості до виявленого порушення вами і додаткового розголосу, для подальшого припинення правопорушення адміністрацією магазину або фізичною особою і притягнення до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення.

За матеріалом: БПД