Який порядок отримання та використання вогнепальної зброї цивільними особами?

Який порядок отримання та використання вогнепальної зброї цивільними особами?

Прийняття Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» наділило цивільних осіб правом використовувати вогнепальну зброю та боєприпаси для надання відсічі та стримування збройної агресії. За яких умов видають зброю цивільним особам? Який порядок використання такої зброї?

Згідно ст.1 ЗУ «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» в період дії воєнного стану, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі – цивільні особи), можуть брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав, у тому числі отримати вогнепальну зброю та боєприпаси до неї, згідно Порядку та вимог, встановлених Міністерством внутрішніх справ України. Громадяни України можуть використовувати для зазначених цілей власну нагородну зброю, спортивну зброю (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці), мисливську нарізну, гладкоствольну або комбіновану зброю та бойові припаси до неї.

Порядок видачі вогнепальної зброї та боєприпасів до неї цивільним особам

Хто приймає рішення про видачу знаряддя і боєприпасів до нього? Керівники головних управлінь Національної поліції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, установ забезпечення Національної поліції України в адміністративно-територіальних одиницях територій, на яких оголошено воєнний стан, або особи, уповноважені керівниками таких органів.

Як отримати зброю? Вам необхідно звернутися особисто до Уповноваженого органу із заявою про участь у відсічі збройної агресії та видачі вогнепальної зброї та/або боєприпасів до неї. До заяви ви додаєте наступні документи:

 • документ, що засвідчує особу та його копію (власноруч завірену вами);

при наявності:

 • копія військового квитка для осіб рядового, сержантського і старшинського складу; військового квитка офіцера запасу;
 • копія посвідчення пенсіонера або ветерана військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Служби судової охорони, Державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, служби цивільного захисту, Бюро економічної безпеки України або Державної кримінально-виконавчої служби України;
 • посвідчення члена громадського формування з охорони громадського порядку; дозвіл на придбання, зберігання та носіння мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї;
 • посвідчення про нагородження відзнакою «Вогнепальна зброя»;
 • посвідчення учасника війни;
 • посвідчення учасника бойових дій.

Заява розглядається протягом одного дня з моменту її подання та приймається відповідне рішення про видачу або відмову у видачі вогнепальної зброї та/або боєприпасів до неї.

Після прийняття рішення особа отримує довідку, в якій зазначаються дані про дату та місце видачі вогнепальної зброї, дані про особу, яка її отримала, вид (назва, модель) вогнепальної зброї, її ідентифікаційні номери, уповноважений орган, який видав вогнепальну зброю та боєприпаси до неї.

Що робити, якщо втратив зброю або його вкрали?

Якщо вогнепальну зброю було вкрадено або втрачено, вам необхідно звернутися до Уповноваженого органу із заявою, де уповноважені особи вносять відповідну інформацію про розшук зброї в інформаційно-телекомунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України». У цю систему також вносяться відомості про повернення цивільною особою вогнепальної зброї та / або невикористаних боєприпасів до неї або відомості про їх вилучення.

Кому не видається вогнепальна зброя?

Вогнепальна зброя не видається цивільним особам, якщо вони:

 • не досягли повноліття;
 • визнані недієздатними або дієздатність яких обмежена рішенням суду, що набрало законної сили;
 • вже отримали вогнепальну зброю, відповідно до порядку, крім випадку втрати вогнепальної зброї під час відсічі збройної агресії та подання відповідної заяви.

Повернення зброї

Цивільні особи зобов'язані здати отриману ними вогнепальну зброю та невикористані боєприпаси до неї в органи Національної поліції України не пізніше 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.

Порядок застосування цивільними особами вогнепальної зброї під час воєнного стану

Застосування цивільними особами вогнепальної зброї, отриманої відповідно до цього Закону, здійснюється аналогічно застосуванню зброї військовослужбовцями під час виконання ними завдань з відсічі збройної агресії проти України в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. А саме громадяни повинні дотримуватися таких принципів:

 • неминучості (зброя повинна застосовуватися, коли це абсолютно очевидно і необхідно);
 • військової необхідності (зброя повинна застосовуватися тоді, коли право на самооборону та / або виконати поставлені завдання іншим способом неможливо);
 • пропорційності (зброя повинна застосовуватися в тій мірі, в якій це необхідно для досягнення мети самооборони та/або відсічі, стримування збройної агресії проти України, якщо це не заподіє стороннім особам і цивільним об'єктам надмірної шкоди в порівнянні з очікуваними конкретними військовими перевагами).

Цивільні особи можуть застосовувати вогнепальну зброю для:

 • відбиття нападу або запобігання загрози нападу на військові та/або цивільні охоронювані об'єкти;
 • запобігання вчиненню та/або припиненню протиправних дій або діяльності осіб, причетних до збройної агресії;
 • звільнення захоплених військових та/або цивільних об'єктів або запобігання (перешкоджання) такому захопленню;
 • знищення зброї, бойової техніки, транспортних або технічних засобів, що перебувають у користуванні осіб, причетних до збройної агресії;
 • захисту цивільних осіб, військових та/або цивільних об'єктів від нападу;
 • запобігання та/або припинення діяльності, затримання, роззброєння або знешкодження осіб, причетних до збройної агресії;
 • припинення дій осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення;
 • припинення дій осіб, що перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до виконання завдань, пов'язаних з введенням та здійсненням заходів правового режиму воєнного стану;
 • відбиття нападу на осіб, залучених до виконання завдань, пов'язаних із запровадженням та здійсненням заходів правового режиму воєнного стану або інших осіб, у разі виникнення загрози їхньому життю чи здоров'ю.

Рішення про застосування вогнепальної особи приймається цивільними особами з урахуванням обстановки і у взаємодії з відповідним командиром з'єднання, військової частини і підрозділу Збройних Сил. У разі індивідуальної самооборони та захисту життя і здоров'я інших осіб, цивільні особи під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України в період дії воєнного стану мають право самостійно приймати рішення про застосування вогнепальної зброї.

Цивільні особи не несуть кримінальної відповідальності за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України.

Джерело: БПД