Українцям розповіли, як змінити цільове призначення земельної ділянки

Українцям розповіли, як змінити цільове призначення земельної ділянки

Нерідко власник земельної ділянки хоче змінити його цільове призначення для того, щоб, наприклад, більш ефективно використовувати землю. Виникає питання: як це зробити? З чого почати? Куди звертатися?

Процедура зміни цільового призначення земельної ділянки включає 3 етапи:

  1. розробка документації із землеустрою;
  2. затвердження проекту місцевою радою;
  3. внесення відомостей до Державного земельного кадастру.

Етап 1. Розробка документації із землеустрою

Змінити цільове призначення земельної ділянки можна лише з ініціативи власника даної ділянки. Перше, що необхідно зробити: написати заяву на зміну цільового призначення земельної ділянки, яку повинен підписати власник ділянки.

Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Такий проект розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу сільської, селищної, міської ради на її розробку.

Документацію із землеустрою має право розробляти організація, у складі якої є не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників. Відповідно, з організацією необхідно укласти договір. Також для розробки документації ви можете звернутися до ФОПа, він теж повинен бути сертифікованим інженером-землевпорядником. З ним також необхідно буде укласти договір.

У договорі, який ви укладете з організацією або ФОПом, необхідно встановити термін, в який буде розроблена документація: зазвичай він становить від одного до двох місяців. Максимальний термін складання документації із землеустрою не повинен перевищувати шість місяців з моменту укладення договору.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок може передбачати зміну цільового призначення кількох земельних ділянок, за умови, що власником земельної ділянки приватної власності є одна особа.

Етап 2. Затвердження проекту місцевою радою

Зміна цільового призначення земельних ділянок, які не належать до державної або комунальної власності, здійснюється сільською, селищною, міською радою. Власник ділянки повинен подати розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки до, відповідно, сільської, селищної, міської ради. Затвердження документації щодо земельної ділянки, розташованої за межами населеного пункту, здійснюється районною державною адміністрацією.

При погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати:

  • додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
  • надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено законом;
  • проведення будь-яких обстежень, експертиз і робіт.

У органу місцевого самоврядування є місяць з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на прийняття рішення про затвердження такого проекту та зміни цільового призначення ділянки.

Вам також можуть відмовити у зміні цільового призначення, причиною відмови може бути тільки невідповідність положень проекту вимогам законів і прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації. Відмова або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені в суді.

Етап 3. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру

Якщо рішення про затвердження проекту землеустрою прийнято, потрібно внести відповідні зміни до Державного земельного кадастру. Для цього документація із землеустрою подається Державному кадастровому реєстратору через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або через електронний кабінет.

Внесення до Земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки здійснюється безкоштовно. Відомості про нове цільове призначення земельної ділянки відображаються в Державному земельному кадастрі. Після внесення змін власник може приступити до використання ділянки за новим цільовим призначенням.

Законодавством передбачаються певні обмеження щодо зміни цільового призначення окремих земель, зокрема щодо особливо цінних земель.

З 1 липня 2021 року скасовано заборону зміни цільового призначення та виду використання на земельні ділянки товарного сільськогосподарського виробництва, земельні ділянки, виділені в натурі власникам земельних часток для ведення особистого селянського господарства та земельних часток (паїв).

Наслідки за порушення порядку

Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:

  1. Визнання недійсними рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання земельних ділянок громадянам та юридичним особам;
  2. Визнання угод по земельних ділянках недійсними;
  3. Відмови державної реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною;
  4. Притягнення до відповідальності відповідно до чинного законодавства юридичних осіб та громадян, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

За материалами: БПД