Як подарувати або продати майно в умовах воєнного стану?

Як подарувати або продати майно в умовах воєнного стану?

Багато людей задалися питаннями:

  1. Як відбувається укладання договорів купівлі-продажу/дарування нерухомого майна під час воєнного стану?
  2. Як засвідчуються правочини/договори відчуження в умовах воєнного стану?

Як відомо, предметом договору дарування/купівлі-продажу є цінне майно, відповідно такий договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Згідно зі ст.55 ЗУ «Про нотаріат», а також п. 1 глави 1 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій (затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. №296/5), у мирний час посвідчення правочинів з відчуження майна здійснюється за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину. Громадяни вирішують самі, куди вони хочуть звернутися.

Але в умовах воєнного стану порядок посвідчення дещо змінюється: під час дії воєнного стану нотаріальне посвідчення договору з відчуження нерухомого майна, зокрема посвідчення договору дарування/купівлі-продажу, здійснюється виключно за місцезнаходженням такого майна, крім нерухомого майна, розташованого у м.Києві або Київській області (п. 19 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 р. № 480.)

Орієнтовний перелік документів, який необхідно надати нотаріусу для вчинення нотаріальних дій:

  1. паспорти та ідентифікаційні коди обох сторін договору;
  2. оригінал правовстановлюючого документа на нерухоме майно;
  3. довідка про осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні;
  4. технічний паспорт на житлове приміщення;
  5. документи, що засвідчують родинні стосунки між особами першого та другого ступеня споріднення.

Відповідно до ст.13-1 Закону України «Про нотаріат», нотаріус здійснює нотаріальну діяльність у межах нотаріального округу, які визначаються відповідно до адміністративно-територіального устрою України. Нотаріус не має права здійснювати нотаріальну діяльність за межами свого нотаріального округу, за винятком заміщення інших нотаріусів.

Пам'ятайте: в умовах воєнного стану нотаріальні дії проводяться виключно нотаріусами, включеними до затвердженого Міністерством юстиції переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна:

Переліки актуальні і постійно оновлюються.

За матеріалом: БПД