Як можна отримати допомогу на поховання в умовах воєнного стану?

Як можна отримати допомогу на поховання в умовах воєнного стану?

Під час воєнного стану громадяни України можуть отримати допомогу на поховання померлої особи. Її можуть отримати особи, які організовували процес поховання померлого, з урахуванням категорії осіб, до якої відносився покійний:

 1. Якщо покійний був застрахованою особою: необхідно звернутися до роботодавця померлої особи або до найближчого відділення Фонду соціального страхування України незалежно від місця реєстрації та подати такі документи:
 • свідоцтво про смерть;
 • заява про виплату допомоги на поховання.

Допомога надається у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування України, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст.28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

 1. Якщо помер пенсіонер: необхідно звернутися до будь-якого сектору обслуговування громадян Пенсійного фонду України та надати наступні документи:
 • документ, що підтверджує особу заявника;
 • заява про виплату допомоги на поховання;
 • виписку з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або документ, що підтверджує факт смерті.

Розмір допомоги - двомісячна пенсія, яку отримував пенсіонер на момент смерті (ст.53 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»); якщо померлий є пенсіонером з числа військовослужбовців, то розмір допомоги – тримісячна пенсія, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ст. 61 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

 1. Якщо померла людина, яка не досягла пенсійного віку на момент смерті, не працює, не перебуває на службі, не зареєстрована в центрі зайнятості в якості безробітньої: необхідно звернутися в місцеві органи влади за останнім місцем проживання померлого.

Розмір допомоги на поховання встановлює орган місцевого самоврядування і в різних регіонах він може бути різний.

 1. Якщо померла - безробітна особа: необхідно звернутися до центру зайнятості за місцем перебування безробітного на обліку та надати:
 • документ, який підтверджує факт смерті безробітного (довідка про смерть);
 • документ, що засвідчує особу людини, яка здійснила поховання (паспорт або інший документ, що засвідчує особу).

Допомога на поховання у разі смерті безробітного виплачується особам, які здійснювали поховання, у розмірі прожиткового мінімуму (Ст.29 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).

Як отримати допомогу на непідконтрольних територіях або територіях, де ведуться бойові дії

Для отримання допомоги на поховання особи, яка померла на непідконтрольній території або на території, де ведуться бойові дії необхідно підтвердити факт смерті такої особи.

Для встановлення такого факту необхідно звернутися до суду за місцем проживання (перебування) заявника із заявою про встановлення факту смерті особи на відповідній території, в якій слід зазначити:

 • сам факт, який заявник просить встановити і з якою метою;
 • причини неможливості отримання або відновлення документів, що засвідчують цей факт.

До заяви необхідно додати:

 • докази, що підтверджують викладені заявником обставини (наприклад, письмові свідчення очевидців, фото з місця поховання, примірник колективного акта про настання смерті та / або інші докази, які підтверджують факт настання смерті тощо);;
 • довідку про неможливість відновлення втрачених документів (наприклад, письмову відмову органів державної реєстрації актів цивільного стану).

Судовий збір за подання таких заяв до суду не справляється відповідно до Закону України «Про судовий збір».

За матеріалами: БПП