Як борються із корупцією в Одесі?

Як борються із корупцією в Одесі?

9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією

Ірина Гриб, незалежний журналіст – розповіла нам у своєму матеріалі які методи боротьби з корупцією існують в Україні та чи працюють вони, а також поділилася своїми спостереженнями: у яких сферах лідирує корупція в Одесі:

Для боротьби з корупцією в Україні використовується чимала кількість антикорупційних органів. Але насправді їх кількість ніяк не означає високу якість.

У нас працюють прокуратура, суд, Антикорупційне бюро… Вони борються з корупцією, але як наслідок – їх ККД (коефіцієнт корисної дії) дорівнює нулю.

В Україні триває боротьба з корупцією. І метод такої боротьби – номінальний. Тобто створення «мільйона» антикорупційних органів, однак які, на сьогоднішній день, не дають очікуваного результату. Та проявляється парадокс: чим більше цих органів у нас з’являється – тим більше корупційних платежів.

Проте добре, що у Вищому Антикорупційному суді України високі зарплати. Це великий плюс, оскільки за таких зарплат судді справді намагаються не брати хабарі. Я точно знаю кілька випадків, коли із суддями Вищого Антикорупційного суду не змогли домовитися саме через те, що вони мають гідні зарплати. Можливо – це і є першим кроком.

Я вважаю, що наявність окремих антикорупційних органів не допоможуть Україні та Одесі зокрема, вирішити проблему корупції. Тому що будь-який суд, будь-яка прокуратура, будь-яка діяльність правоохоронних органів мають бути антикорупційними в апріорі. Тому я вважаю, що велика кількість антикорупційних органів – це насправді ознака країни третього світу.

Найголовніша складність, з якою стикаються викривачі корупції – похибки в нашому законодавстві та суворість українських законів, які компенсуються необов'язковістю їх виконання. Найбільша проблема – можливість вивернути наш закон навиворіт та відсутність чітко прописаних повноважень. За великої кількості антикорупційних органів, насправді, чітко не прописані їх повноваження та обов'язки.

Одеса станом на серпень – лідер із корупції. Але я не вважаю, що вона справді є лідером. Тут питання більше у гучних скандалах, які зараз дуже серйозно «хвилюють» Одесу, оскільки Одеса – місто-мільйонник. Ну і звичайно ж велику роль відіграє репутація мера Одеси, який останні три роки гуляє лавою підозрюваних та підсудних: справа Краяна, недостовірне декларування та махінації із землею. Це несприятливо впливає і на репутацію всього нашого міста, мого улюбленого міста.

Корупційна складова Одеси лідирує у сфері забудов та махінацій. І це логічно, адже Одеса – курортне місто, яке надає туристичні послуги. Житло в Одесі – це найголовніший актив на даний момент. Також, в Одесі активно заробляють на всьому, що пов'язано з Covid-19 та медициною. Ну і зараз дуже класна для всієї України можливість «відмивання» грошей – «Велике Будівництво» та «Велика реставрація».

Я не вважаю, що корупція в Україні є непереможною. Так, на якихось низових рівнях корупція завжди буде, але тут питання в масштабах корупції, які варто перемагати «зверху». І для цього потрібна серйозна робота і найголовніше – потрібна політична воля та вирішення проблем на державному рівні. Як тільки держава це прийме – тоді велику корупцію буде переможено.