Фонд соціального страхування та виплата лікарняних

Фонд соціального страхування та виплата лікарняних

Чи замислювалися ви звідки йде державне страхування? Хто управляє фінансами, розподілом, на що саме йдуть гроші? Хто оплачує ваші лікарняні? Чому вони приходять пізно? Яким чином нараховуються?


Фонд соціального страхування України (ФССУ) - державний цільовий фонд, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням в Україні від нещасного випадку/у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичним страхуванням, контроль за використанням коштів. А також забезпечує фінансування виплат.
Однією з функцій Фонду є виплата "лікарняних". За час карантину багато людей перебували вдома на ізоляції, відповідно отримуючи лікарняні. І як зазначає ФССУ, у зв'язку з пандемією витрати на виплату зросли на 51,8%. Середній розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності становив до 368 гривень на січень-квітень, що також свідчить про збільшення видатків Фонду на 15,2%.

Витрати на соцстрахування за лікарняними листами також збільшилися: за перший квартал пішло на виплати 1,4 млрд гривень.

Як формується бюджет ФССУ?

В основному за рахунок внесків страхувальників і застрахованих осіб, а також, частка від надходжень за єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Після сплати ЄСВ роботодавцями, ці кошти надходять на рахунок Фонду. Фонд спрямовує бюджет на:

 • Фінансування матеріального забезпечення та страхових виплат;
 • Лікарняні виплати;
 • Допомога тимчасово непрацездатних;
 • Допомога вагітним і породіллям;
 • Страхові виплати потерпілим на виробництві і т. д.;

А також:

 • Фінансування видатків на утримання та забезпечення діяльності Фонду;
 • Розвиток та функціонування інформаційно-аналітичних систем Фонду;
 • Формування резерву коштів Фонду.

До чого призводить зростання витрат?

 • До перевищення суми витрат над сумою доходів;
 • До розбалансування бюджету ФССУ.

Все це веде до того, що Фонд не може вчасно оплачувати і підтримувати всі напрямки своєї діяльності. І таким чином виплати за лікарняними і т.п. люди отримують невчасно.

Як нараховуються виплати лікарняних?


Виплата за лікарняними здійснюється,
коли настав страховий випадок-тимчасова непрацездатність людини. Виплата компенсує працівникові його втрачений заробіток.
Наскільки великою буде виплата залежить від тривалості страхового стажу і визначається, спираю
чись на зарплату працівникам в середньому за день.

Виплати від Фонду починаються з шостого дня тимчасової непрацездатності. І триває до моменту одужання або встановлення інвалідності. Що стосується перших п'яти днів - їх компенсує роботодавець.

Страховий стаж - період або строк, протягом якого особа підлягала страхуванню і за цей строк щомісяця сплачувалися внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.

Залежно від страхового стажу - різний розмір допомоги:

 1. Якщо ви маєте страховий стаж до трьох років, є застрахованою особою, то розмір допомоги становить 50% середньої зарплати.
 2. Якщо ви маєте страховий стаж більше восьми років, то розмір допомоги становить 100% середньої зарплати.
 3. А якщо у вас є пільги, відповідно до законодавства, то вам також виплатять 100% середньої зарплати.

Оплата лікарняного - як простежити?

На своєму підприємстві або в робочому органі виконавчої дирекції Фонду, де зареєстрований роботодавець, ви можете дізнатися дату прийняття заяви – розрахунку на виплату коштів вам. Ви також маєте можливість стежити за станом оплати свого лікарняного від Фонду онлайн.

Ви повинні знати свій ІПН.

На сайті ФССУ ви можете знайти всі контакти робочих органів або номери гарячих ліній обласних управлінь.

Для онлайн відстеження досить перейти на Telegram-бот: t.me/socialfund
Там в оперативному режимі оновлюються дані.