До складу спадщини входять всі належні спадкодавцеві як забудовнику майнові права та обов'язки

До складу спадщини входять всі належні спадкодавцеві як забудовнику майнові права та обов'язки

«Спадкоємець має право звернутися до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини», - постановив КЦС ВС у справі №372/4235/19.

Позивачка подала касаційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання прав забудовника в порядку спадкування за законом.

Жінка мотивувала вимоги тим, що оформити в установленому законом порядку спадкове майно (недобудований будинок) вона не має можливості: спадкодавець за життя не встиг завершити будівництво, не ввів будинок в експлуатацію і не оформив на нього право власності.

Суд першої інстанції та апеляційний суд відмовили у задоволенні позову.

Позиція КЦС ВС:

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Якщо об'єкт будівництва не був завершений спадкодавцем або не був прийнятий в експлуатацію або право власності не було за ним зареєстровано, то до складу спадщини входять всі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов'язки, а саме:

  • право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва;
  • право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця - замінений в порядку спадкування забудовник);
  • право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об'єкт;
  • право отримати на своє ім'я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності .

Таким чином, спадкоємець має право звернутися до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.

Під час розгляду цієї справи суди встановили, що спадкодавцеві в установленому законом порядку було виділено земельну ділянку, рішенням виконкому міської ради надано дозвіл на будівництво житлового будинку.

Спадкодавець виготовив будівельний паспорт на будівництво одноповерхового житлового будинку з мансардою з типовим проектом.

Апеляційний суд, залишаючи без змін рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову про визнання прав забудовника, фактично змінив підстави такої відмови, оскільки суд першої інстанції виходив з того, що вимога про визнання прав забудовника є похідною від інших вимог. А суд апеляційної інстанції вказав, що розміри і конфігурація фактично побудованого об'єкта не збігаються з визначеними в будівельному паспорті.

ВС вказав: спірний незакінчений будівництвом житловий будинок будувався спадкодавцем на земельній ділянці, відведеній для цієї мети на підставі належних дозвільних документів. Незначні відхилення від проекту, наявність добудови і другого поверху замість мансарди не можуть свідчити про втрату спадкоємцем прав забудовника, зокрема, за умови перебудови і узгодження характеристик забудови з чинним проектом або внесення в установленому порядку змін до нього.

Джерело: Київський районний суд міста Одеси