Далеко не втечеш: яка відповідальність за ухилення від сплати аліментів?

Далеко не втечеш: яка відповідальність за ухилення від сплати аліментів?

Один із способів підтримки своєї дитини, коли ви живете окремо - аліменти. Але іноді це буває складно, так? Віддавати частину своєї зарплати - завжди сумно. Тому деякі особи постійно затримують аліменти або вирішують не платити їх зовсім. Здавалося б, радість – гроші при вас. Ну що ж... Готуйтеся нести відповідальність. При чому різних видів.

Сплата аліментів на дитину – обов'язок будь-якої особи з батьків, яка не живе з дитиною, закріплено законодавчо. Згідно з 51 статтею Конституції України, а також статтями 180, 185, 199 Сімейного кодексу України, ви зобов'язані оплачувати аліменти до досягнення дитиною повноліття. А іноді навіть і після 18 років, але це інша історія.

Що відбувається, коли ви відмовляєтеся сплачувати грошову підтримку дитині?

Згідно із Законами України, є три види покарання:

  • цивільно-правовий;
  • адміністративний;
  • кримінальний.

Також одним з видів покарання можуть бути фінансові санкції, які будуть у вигляді штрафів.

Цивільно-правове покарання: у тому випадку, якщо ви зобов'язані сплачувати аліменти, але постійно їх затримуєте, другий з батьків (або будь-яка інша особа, яка отримує аліменти) має право звернутися до суду на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Пені буде накопичуватися за кожен день несплати до погашення аліментів або прийняття судом рішення, згідно з яким з вас стягнуть пені, але не більше 100% заборгованості - стаття 196 Сімейного кодексу України. Але таке можливо при доказі провини в затримці сплати.
При цьому, за рішенням суду, аліменти та пені можуть списати з Вашого рахунку - ч.2 ст. 197 Сімейного кодексу України.
Слід пам'ятати, що є винятки. Наприклад, вас можуть звільнити від сплати заборгованості по аліментах, якщо така заборгованість виникла через вашу хворобу або інших обставин, які мають істотне значення.
Також розмір пені може бути зменшений, якщо ваші фінанси не дають вам можливість платити як необхідно.
Адміністративне покарання: цей вид покарання буде застосований, якщо ваша несплата призвела до заборгованості, яка перевищує суму платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання зобов'язання перед дитиною - стаття 183-1 Кодексу України Про адміністративні правопорушення.

Що може бути покаранням?

Виконання суспільно корисних робіт на термін від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Кримінальне покарання: такий вид покарання чекає вас, якщо ви злісно ухиляєтеся від сплати аліментів - ст.164 Кримінального кодексу України.
Що означає "злісне ухилення"? Коли ви приховуєте свої доходи; невиконання рішення суду про сплату аліментів; міняєте своє місце проживання або місце роботи, при цьому не попередивши державного/приватного виконавця і т.д., не платите аліменти і ваша заборгованість склала 3 місяці і більше.
Вас можуть притягнути до кримінальної відповідальності, якщо особа, яка отримує аліменти, прийде із заявою в правоохоронні органи.

Якою може бути кримінальна відповідальність?

  •  громадські роботи (до 120 годин) або арешт (до 3 місяців), або обмеження волі (до 2 років) - якщо ваше злісне ухилення відбувається вперше.
  •  громадські роботи (від 120 до 240 годин), арешт (від 3 до 6 місяців), обмеження волі (від 2 до 3 років) - якщо ви повторно злісно ухиляєтеся.