Чи можна отримати компенсацію за зруйноване авто під час війни?

Чи можна отримати компенсацію за зруйноване авто під час війни?

З кожним днем завдані збитки Російською Федерацією українцям зростають. Не виключенням стають і знищення чи пошкодження транспортних засобів. Хто має компенсувати вартість за пошкоджене чи знищене авто під час воєнних дій та як отримати таку компенсацію - розповіла адвокат ЮК «Legal Partner» Катерина Радіонова.

Чи покриває страхова компанія збитки завдані під час воєнних дій?

У традиційних договорах зі страховими компаніями збитки, які виникли внаслідок військових, мобілізаційних, антитерористичних, бойових операцій, заходів або дій, війни, вторгнення, ворожих дії іноземного противника, (незалежно від того, чи була оголошена війна, чи ні), є виключеннями зі страхування та не відшкодовуються..

Однак, є страхові компанії, які пропонують договір страхування ризиків війни, тероризму та громадських заворушень (PVI). У разі настання страхового випадку за таким договором відшкодовується пошкодження майна: рухомого та нерухомого, транспортних засобів, майбутнього врожаю, вантажів (товарів) під час перевезення, свійських тварин; перерви у виробництві; релокейт виробничих потужностей в інше місце, і так далі.

Хто має компенсувати вартість за пошкоджене чи знищене авто під час воєнних дій?

У разі, якщо автомобіль пошкоджено або знищено внаслідок воєнних дій, то відшкодовувати збитки має країна-агресор.

На разі поки що немає розробленої процедури відшкодування збитків за пошкоджені чи знищені транспортні засоби.

На думку, адвоката, перше, що необхідно зробити -  самостійно зафіксувати пошкодження чи знищення вашого автомобіля.

Алгоритм дій наступний:

Після того, як вам стало відомо про пошкодження чи знищення вашого авто потрібно звернутися до правоохоронних органів із відповідною заявою про вчинення кримінального правопорушення:

  • усно, зателефонувавши 102 із подальшим виїздом правоохоронних органів на місце і складення протоколу огляду місця події (у разі якщо ситуація в регіоні дозволяє);
  • письмово, надіславши заяву про вчинення кримінального правопорушення (особисто, засобами поштового зв’язку чи електронною поштою).

У заяві потрібно вказати адресу місцезнаходження автомобіля, дату, час та відомі вам обставини знищення машини. У заяву необхідно включити копію свідоцтва реєстрації транспортного засобу та фото чи відео пошкодженої чи знищеної машини. Фото і відео зробити з прив'язкою до місцевості, будинків, вулиць та будь-яких постійних орієнтирів.

Якщо, відсутня можливість зареєструвати заяву особисто у відділенні поліції, її слід надіслати цінним поштовим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення поштового відправлення. В описі обов'язково слід вказати назви документів і предметів, що надсилаються – заяву про знищення авто, фотографії, DVD-диск або флеш-носій з відеозаписом. Зберігайте всі чеки про відправку листа до того моменту, поки вам не прийде повідомлення про його доставку до поліції.

Після прийняття заяви про вчинення кримінального правопорушення правоохоронні органи зобов’язані видати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Якщо ваше авто викрали, алгоритм дій фактично однаковий, однак, у заяві слід вказати (якщо вам відомо) обставини, за яких викрали авто.

"Так як заява подається щодо злочину, який вчинено Російською Федерацією на території України, то також можна звернутися  до правоохоронних органів Російської Федерації", - зазначила Катерина.

Для захисту своїх прав - звертайтесь за  кваліфікований юридичною допомогою за телефоном: +38 (068) 291 - 18 – 44.