Борги від попередніх власників житла: що робити?

Борги від попередніх власників житла: що робити?

На жаль, нерідкі випадки, коли купуючи квартиру, ви купуєте і борги попередніх власників. Найчастіше це борги за комунальні послуги. Давайте поміркуємо: чи слід Вам оплачувати якщо борги і що робити в таких ситуаціях?

Чи можна в принципі спробувати уникнути такої ситуації?

Так. Перед тим як підписати договір купівлі-продажу будь-якої нерухомості, вам необхідно побачити довідку про відсутність заборгованості за комунальні послуги. Цю довідку ви повинні вимагати від колишніх власників житла або від того, хто є посередником між ними і вами. Довідку видає ОСББ або ЖЕК.

До того ж, ви можете попросити у колишніх власників останні рахунки з оплати комунальних послуг, а точніше їх копії. Це необхідно для того, щоб ви самі побачили, яку суму за комунальні послуги нарахували за цією адресою, скільки платили колишні власники, чи є борг.

Не зайвим буде звернутися самостійно до балансоутримувача будинку, організаціям, які надають комунальні послуги, або запитати у сусідів – іноді на дошці оголошень вивішує список прізвищ, хто заборгував по оплаті. І в такому випадку сусіди можуть вам сказати – з'являлася там прізвища колишніх власників чи ні.

Що робити, якщо я нічого не перевірив, але вже підписав договір?

Отже, підписавши договір, отримавши квартиру, ви дізнаєтеся, що від колишніх власників все ж є борг. Або ж, так виявилося, що довідка про відсутність заборгованості фальшива. Що робити?

Виходячи із законодавства України, ви зобов'язані оплачувати послуги ЖКГ тільки в тому випадку, якщо ними користувалися саме ви (п.1 ч.1 ст.20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»; ст. 66, 67, 162 ЖК України).

Незважаючи на це, дуже часто постачальники не поспішають списувати суму, яку не сплатив попередній власник, і вимагають сплати від нових власників. Для цього вони використовують погрози, наприклад, подати на вас до суду. Такі організації дійсно можуть звернутися до суду заявою на вас. І інстанція може визнати, що вимагати гроші з колишнього господаря не можна, адже він не є відповідачем у справі, але з вас, як з нових власників, можна.

Вам необхідно діяти на випередження. Коли ви дізнаєтеся, що на квартирі є борг, вам необхідно звернутися в ту організацію, який є постачальником житлово-комунальних послуг. Перше що Вам слід зробити – самостійно з ними поговорити, зверніть їх увагу на те, що ви ще не користувалися їх послугами, адже ви - новий власник, відповідно у вас боргів немає, а платити за чужий ви не будете.

Якщо бесіди ні до чого не привели, то звертайтеся до суду.

Що принести в суд?

До суду ви надаєте позов, в якому має бути вимога виключити з обліку по вашому особистому рахунку заборгованість попередніх власників квартири за той період, який передував придбання житла вами. Також пишіть претензію з приводу тієї організації, яка надає послуги, на яких є не ваша заборгованість.

До позову ви додаєте копію документів, які підтверджують що ви – новий власник житла. А також, якщо є, то копії по оплаті всіх комунальних послуг, які оплачені вами за той період, коли ви вже були новим власником житла.