Банкрутство фізосіб: статистика Одеської області та умови для проведення процедури

Банкрутство фізосіб: статистика Одеської області та умови для проведення процедури

Стати банкрутом в Україні - досить складна і тривала процедура, яка, до того ж, дорого коштує. Для юридичних осіб така можливість була і раніше. Але для фізичних осіб - з'явилася відносно недавно (майже 2 роки тому), після того як почав працювати новий Кодекс з процедур банкрутства, який дозволяє українцям оголошувати себе банкрутом і списувати борги. Та й судова практика з цього питання знаходиться ще в стадії формування.

За даними Господарського суду Одеської області, за весь період дії даної норми, в Одеській області відкрито 36 проваджень про неплатоспроможність фізичних осіб, і всього прийнято лише 14 постанов про визнання фізичної особи банкрутом.

Для чого ввели банкрутство фізичних осіб?

Через загальнодоступних та великих кредитних відсотків, багато фізичних осіб виявляються в «борговій ямі».

Умови для оголошення себе банкрутом

Умови при зверненні до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про неплатоспроможність передбачені статтею 115 Кодексу України про процедури банкрутства.

Боржник повинен самостійно звернутися до господарського суду із заявою про відкриття справи, якщо:

 • Боржник має борги - в сумі не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати (станом на другий квартал 2021 року - це 180 тис. грн.). Після відкриття судом справи про банкрутство нарахування відсотків і штрафів за зобов'язаннями заморожуються;
 • Боржник припинив погашати кредити більш ніж наполовину протягом двох місяців;
 • Прийнято постанову про відсутність майна, щоб розрахуватися з кредиторами;
 • Присутні обставини, що підтверджують загрозу неплатоспроможності.

Що відбувається після того, як особу було визнано банкрутом?

Особи, які були визнані банкрутами, отримують певні зобов'язання. Так, вони не можуть: відкривати підприємства, виїжджати за кордон, вони будуть числитися в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Також, у такої особи не буде можливості «збанкрутувати» протягом наступних п'яти років. В обов'язковому порядку він повинен повідомляти про своє банкрутство перед укладенням договорів поруки або застави в подальшому.

Які борги не списуються в разі банкрутства?

За все списані борги доведеться заплатити податок на доходи фізосіб. Не підлягають списанню:

 • відшкодування шкоди здоров'ю або смерті фізичної особи;
 • сплата аліментів;
 • виконання інших вимог, нерозривно пов'язані з особистістю фізичної особи.

Яка ціна процедури і чому оголосити себе банкрутом - не просто?

Щоб суд відкрив справу про банкрутство, боржнику необхідно надати довідку про оплату послуг арбітражного керуючого за три місяці. Керуючий збирає інформацію про майно боржника. На її підставі суд приймає рішення про банкрутство або реструктуризації.

Але ось робота арбітражного керуючого в рамках справи про банкрутство фізосіб становить 5 мінімальних зарплат. Тобто, для відкриття судом провадження необхідно заплатити 30 тис. грн. Для багатьох, хто опинився в скрутному становищі - це непідйомна сума. Однак, якщо кредитори зацікавлені в участі арбітражного керуючого, вони повинні самостійно оплатити його послуги. Судовий збір за відкриття справи не сплачується.

Як оформляється банкрутство фізичної особи?

 1. Фізична особа самостійно подає заяву про банкрутство до господарського суду за місцем проживання разом з необхідним пакетом документів.
 2. Суд призначає арбітражного керуючого. У боржника є 120 днів, протягом яких діє мораторій на виплату боргів. Суд може обмежити фізичну особу за розпорядженням своїм майном.
 3. Кредитори за 30 днів повинні подати всі свої вимоги до боржника. Якщо не встигли - вони втрачають вирішальний голос на зборах кредиторів та отримують право тільки дорадчого голосу. Суд розглядає вимоги кредиторів протягом 60 днів з моменту відкриття справи.
 4. Протягом відведених боржнику 120 днів (коли діє мораторій на виплату боргів) він разом з арбітражним керуючим зобов'язаний розробити план реструктуризації, узгодити його з кредиторами і подати до суду. Планом розподіляються кошти: які залишаються у нього, а які йдуть на погашення боргів.
 5. Якщо план реструктуризації не виконується або кредитори не погодили його, або він не затверджений судом - фізособа стає банкрутом. Суд починає процедуру погашення: продаж майна і виплата боргів. Але деяке майно не може бути продано - квартира в 60 кв. м або будинок не більше 120 кв. м.

Після цього суд звільняє фізособу від боргів.