За відпрацьований вихідний або святковий день, працівник має право вимагати день відпочинку

За відпрацьований вихідний або святковий день, працівник має право вимагати день відпочинку

Роботодавець зобов'язаний надати працівникові за його бажанням день для відпочинку за раніше відпрацьований вихідний або святковий день, - вказав КАС ВС у справі №823/1654/16.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Тясмин» звернулося до суду з позовом проти управління Держпраці. У позові СТОВ просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення на фірму фінансових санкцій у розмірі 145000 грн.

Як вказує позивач, під час перевірки фірми контролюючим органом не були прийняті до уваги відомості позивача з приводу надання оплати (вихідного дня) працівникам за відпрацьовані святкові дні За домовленістю сторін.

Перш ніж справу передали КАС ВС, у розгляді брав участь Київський апеляційний адміністративний суд, який постановив задовольнити скаргу сільскогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Тясмин». КААС вказав, що коли робота в святковий або неробочий день виконувалася понад норму робочого часу, працівник на свій розсуд має право вибрати не грошову форму компенсації за роботу в святковий або неробочий день, а компенсацію у вигляді надання йому іншого дня відпочинку. За логікою речей інший день відпочинку повинен надаватися в період, по можливості, ближче до святкового (неробочого) дня. Але сторони не позбавлені права вирішити це питання на свій розсуд інакше.

При цьому суд зазначив, що контролюючим органом не були прийняті до уваги пояснення та документи надані керівником СТОВ «Тясмин» під час проведення перевірки, якими спростовуються порушення позивачем вимог трудового законодавства.

Таким чином, суд скасував штраф управління Держпраці, а також стягнути з управління Держпраці судові витрати у розмірі 4567 грн 50 коп.

Управління Держпраці це не влаштувало, воно подало скаргу до Вищого адміністративного суду України, розгляди продовжилися і справу було передано КАС ВС.

Верховний суд розглянув справу і дійшов наступного висновку:

Робота у вихідний день може компенсуватися за угодою сторін наданням іншого дня відпочинку або в грошовій формі в подвійному розмірі. Оплата за роботу у вихідний день обчислюється за правилами статті 107 КЗпП.

Статтею 107 КЗпП України передбачено, що робота у святковий і неробочий день оплачується у подвійному розмірі: 1) відрядникам - за подвійними відрядними розцінками; 2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки; 3) працівникам, які отримують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота у святковий і неробочий день проводилася в межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної робота проводилася понад місячну норму. Оплата в зазначеному розмірі проводиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день. За бажанням працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку.

Таким чином, якщо працівник бажає отримати компенсацію за відпрацьований вихідний або свято в іншому вигляді - не грошима, а днем відпочинку, він має на це право за умови, що працівник і роботодавець дійшли згоди в цьому питанні. Працівникові необхідно подати відповідну заяву роботодавцю, щоб підтвердити своє волевиявлення.