"Все своє ношу з собою": чи можна не здавати речі в камеру зберігання?

"Все своє ношу з собою": чи можна не здавати речі в камеру зберігання?

«Зі своїми речами не можна»

Досить часто вас можуть зустріти охоронці біля входу в магазин і вимагати залишити свої пакети/сумки/речі в камері зберігання магазину. Багатьом робити це не хочеться або просто страшно, адже нерідко можна банально позбутися своїх речей - будь-хто розкриє камеру і зникне. Особливо залишати свої речі не хочеться, якщо є табличка «адміністрація не несе відповідальності за зберігання речей».

Чи є вимога залишити свої речі в камері зберігання законною? Відповідь на це питання надало Головне управління Держспоживслужби в Одеській області.

Незважаючи на те, як наполегливо вас просять залишити речі в камері зберігання, пам'ятайте: залишати чи ні - справа добровільна. Якщо ви не бажаєте цього робити - примусити вас не можуть.

Прийнято вважати, що, здавши сумку, споживач укладає з магазином договір про безоплатне надання послуг зі зберігання своїх речей. Змушуючи вас здати свої особисті речі, працівники порушують принцип свободи укладення договору, який закріплений у ст.6 та ст. 627 ЦК України. Відповідно до даних законів, сторони вільні в укладенні договору, виборі контрагента і визначенні умов договору, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.

У договорах за участю фізичної особи-споживача враховуються вимоги законодавства про захист прав споживачів.

«Адміністрація відповідальність не несе...»

Нерідко заборона проносити речі встановлена внутрішніми документами магазину. Тоді повинна бути передбачена можливість здачі речей в камери зберігання магазину. І в цьому випадку, магазин приймає на себе обов'язок по збереженню зданих покупцями речей на зберігання. Відповідальність підтверджується видачею покупцеві номерного жетона, або будь-якого іншого знака, який засвідчує прийняття речі на зберігання (п.3 ст. 937 ЦК України).

За підсумком, фактично ви укладаєте з адміністрацією магазину договір про зберігання речей.

І скільки б табличок з «Адміністрація не несе відповідальності за зберігання речей» не було на стінах, якщо ви поклали речі в камеру зберігання магазину, отримали від нього ключ, то магазин несе повну відповідальність за збереження ваших речей.

В обов'язки магазину входить…

П. 21 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 р. №833 «Про затвердження Порядку здійснення торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів» суб'єкт господарювання зобов'язаний:

  1. Забезпечити доступ споживачів до торгових об'єктів без здачі на зберігання особистих речей, крім товарів, реалізація яких здійснюється в таких торгових об'єктах;
  2. Створити умови для зберігання речей споживачів, у разі, коли вхід в торговий об'єкт з товарами, які реалізуються в таких закладах, заборонений.

Речі пошкодили або втратили

Відповідальність за втрату або пошкодження речі споживача також передбачена законодавством. А саме, п.1 ст.950 ЦК свідчить, що: за втрату або пошкодження речі, прийнятої на зберігання, зберігач відповідає на загальних підставах. А ст. 951 ЦК повідомляє, що зберігач зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані тому, хто віддав речі на зберігання:

  1. У разі втрати (нестачі) речі - у розмірі її вартості;
  2. У разі пошкодження речі - у розмірі суми, на яку знизилася її вартість.

Якщо річ пошкоджена настільки, що вона не може бути використана за первісним призначенням, власник речі має право відмовитися від речі і вимагати відшкодування вартості.

Буває, що адміністрація не бажає йти назустріч. Тоді ви маєте право звернутися до суду з відповідним позовом.