Україна досі не ратифікувала Римський статут: Спілка юристів звернулась до Президента

Україна досі не ратифікувала Римський статут: Спілка юристів звернулась до Президента

ГО «Спілка юристів Одеської області» вже вдруге звернулась до Кабінету Міністрів України та до Президента України з проханням вжити всіх можливих заходів для якнайшвидшого внесення на розгляд Верховної ради України проекту закону про ратифікацію Римського статуту міжнародного кримінального суду. 

17 березня 2023 року президент Міжнародного кримінального суду (МКС) Пйотр Гофманський оголосив про рішення Палати досудового провадження схвалити ордер на арешт двох громадян рф: чинного президента Владіміра Путіна та уповноваженої президента з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

Причиною видачі ордеру є причетність вказаних вище осіб до незаконного перевезення дітей з окупованих росіянами українських територій до росії, що за Римським статутом МКС кваліфікується як воєнний злочин та має ознаки геноциду. Попри це, російська федерація ще з 2014 року неодноразово здійснила та продовжує здійснювати такі злочини як злочин геноциду, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочин агресії.

Тобто, злочини здійснювані російською федерацією у період з 2014 року по теперішній час підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.

У зв’язку з тим, що росія є постійним членом Ради Безпеки ООН, єдиним способом ініціювати розгляд справи в Міжнародному кримінальному суді є очікувати моменту коли інші держави, які ратифікували Римський статут, звернуться до суду або Прокурор МКС розпочне розгляд справи самостійно.

З цього випливає, що без ратифікації Римського статуту Україна позбавлена можливості самостійно звернутися до Міжнародного кримінального суду з метою ініціювати розгляд злочинів вчинених російською федерацією.

Крім того, через те, що Україна НЕ ратифікувала Римський статут процедура передачі до МКС російських злочинців буде суттєво ускладнена через наявність принципу «ne bis in idem» та необхідність узгодити процедуру видачі з нашим законодавством.

«Ратифікувавши Римський статут міжнародного кримінального суду, Україна отримає можливість самостійно подавати заяви про вчинення Російською федерацією злочинів передбачених ч. 1 ст. 5 Римського статуту, а процедура арешту та видача Міжнародному кримінальному суду осіб, що вчинили злочини передбачені ч. 1 ст. 5 Римського статуту буде спрощена», - йдеться у зверненні.

Олександр Рябець, голова ГО «Спілка юристів Одеської області» зазначив, що  19 березня 2022 року ГО «Спілка юристів Одеської області» вже зверталася до Офісу Президента України та Кабінету Міністрів України з проханням розробити та винести на розгляд Верховної Ради України проект закону про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

«Міністерством юстиції України у відповідь на звернення було повідомлено, що проєкти Законів України «Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього» та «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України у зв’язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього» надіслано до Міністерства закордонних справ для подання на розгляд Президенту України. А також, нам було повідомлено, що такі законопроекти станом на 07.04.2022 року вже перебували на розгляді в Офісі Президента України. Однак, Римський статут досі не ратифікований в Україні», - наголосив Олексадр Рябець.

Ратифікація Римського статуту дасть можливість Україні посилити правовий тиск на російську федерацію, а також забезпечить нам ефективний засіб для притягнення військово-політичного керівництва росії до міжнародної кримінальної відповідальності.

Актуальна судова практика, юридичні новини та консультації у нашому телеграм-каналі за посиланням: https://t.me/konstruktivnews