Травма на виробництві: як отримати компенсацію?

Травма на виробництві: як отримати компенсацію?

Не всі роботодавці сумлінно ставляться до умов праці. І може так вийти, що безпеки для працівників майже немає, а там і до травми недалеко. Нещасний випадок на виробництві - підстава вимагати від начальства компенсацію.

Конституція України, ст. 43, дає гарантію права на працю кожному громадянину України, а також право на безпечні, належні та здорові умови праці.

Кодекс законів про працю свідчить про те, що на всіх підприємствах, установах, організаціях повинні бути створені безпечні і нешкідливі умови праці - ст.153.

Відповідальний за безпечні умови праці - власник підприємства/організації/установи, або орган, який має на це право і обов'язки.

Можливість отримання компенсації також регулюється законодавством - це забезпечується Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №337, а також Порядком призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №11.

Якщо трапився нещасний випадок на виробництві, необхідно:

1. Надати допомогу потерпілому.

2. Повідомити керівника робіт, службу охорони праці підприємства або іншій уповноваженій особі підприємства.

3. Керівник робіт зобов'язаний організувати першу домедичну допомогу потерпілому. Також, якщо є необхідність, направити потерпілого до закладу охорони здоров'я.

4. Необхідно оповістити про те, що трапилося керівника підприємства.

5. Зберегти до прибуття комісії з розслідування нещасного випадку обстановку на робочому місці, машини, механізми, обладнання. Всі речі не можна чіпати, але якщо вони становлять загрозу для життя і здоров'я інших, то необхідно їх прибрати і оповістити про це Комісію.

Якщо потерпілого доставили в медичний заклад, то воно фіксує факт нещасного випадку. Установа зв'язується з територіальним органом державної служби України з питань праці та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України за місцем настання нещасного випадку про те, що сталося і де саме.

Керівник зобов'язаний оповістити:

- вашу сім'ю;

- уповноважений орган або наглядова рада підприємства;

- керівника первинної організації профспілки незалежно від членства в профспілці. Якщо постраждалий не перебуває у профспілці, то уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці;

- орган державної служби України з надзвичайних ситуацій - якщо нещасний випадок стався через пожежу.

Роботодавець зобов'язаний організувати комісію з розслідування нещасного випадку. Він зобов'язаний це зробити не пізніше наступного робочого дня, після отримання повідомлення про нещасний випадок.

Сама комісія формується Державною службою України з питань праці та/або її територіальним органом протягом одного робочого дня після отримання від роботодавця письмового повідомлення про нещасний випадок. Також комісія може бути створена, в разі, якщо інформація про нещасний випадок надійшла з інших джерел.

В результаті розслідування комісії потерпілому призначається компенсація.

Компенсація може бути у вигляді:

  1. Допомога по тимчасовій непрацездатності (перші п'ять днів - за рахунок роботодавця);
  2. Одноразова грошова допомога у разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого (необхідне затвердження медико-соціальної комісії);
  3. Щомісячна виплата втраченого заробітку потерпілого;
  4. Страхова виплата в розмірі його середньомісячного заробітку, якщо здійснилося переведення потерпілого тимчасово на легку та низькооплачувану роботу;
  5. Щомісячну страхову виплату людям, які мають на неї право у разі смерті потерпілого;
  6. Відшкодування вартості поховання потерпілого та пов'язаних з цим ритуальних послуг.