Президент підписав два закони щодо зміни процедури відбору суддів КСУ

Президент підписав два закони щодо зміни процедури відбору суддів КСУ

Президент України Володимир Зеленський підписав два закони, схвалених Радою 13 грудня:

  1. Проект 7662- «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України на конкурсних засадах».
  2. Проект7663 - «Про внесення зміни до статті 129 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» щодо уточнення повноважень з‘їзду суддів України».

Згідно з законами, встановлюється нова процедура добору суддів КСУ, пропонується залучити новий спеціальний орган - Дорадчу групу експертів.

Таким чином, конкурс на посади суддів КСУ буде проходити в декілька етапів, сам конкурс буде проводити Дорадча група експертів у складі 6 осіб. Три особи з шости - мають бути міжнародні експерти у сфері права чи протидії корупції, делеговані міжнародними організаціями та проектами.

Призначення особи до складу Дорадчої групи експертів здійснюється Верховною Радою відкритим голосуванням у два етапи:

- рейтингове голосування;

- голосування за призначення особи членом Дорадчої групи експертів.

Також, Венеційська комісія опублікувала висновок щодо законопроекту №7662, є два важливі моменти:

1. У Дорадчу групу експертів потрібно включити ще одного (сьомого) експерта з незалежних міжнародних експертів. Це дозволить нівелювати політичний вплив на комісію.

2. Рішення Дорадчої групи експертів має бути обов‘язковим: якщо кандидат не пройшов перевірку, то він не може стати суддею КСУ.