Працівнику відкрили е-лікарняний: як діє роботодавець?

Працівнику відкрили е-лікарняний: як діє роботодавець?

З вересня по всій Україні заклади охорони здоров'я повинні повністю перейти на формування медичних висновків замість видачі пацієнтам звичних паперових листків непрацездатності.

Якщо пацієнт є застрахованою особою (тобто має офіційне працевлаштування, є ФОП і т.п.), то е-лікарняний формується автоматично відразу після створення медичного висновку. До того ж, е-лікарняний автоматично відкриється для одного із застрахованих батьків, якщо медичний висновок сформовано для дитини, яка потребує догляду.

Прес-служба Фонду соціального страхування України розповіла про те, як діяти роботодавцю, якщо його працівнику відкрили е-лікарняний.

Якщо щодо страхового випадку працівника сформують електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність, то паперовий лікарняний видавати не будуть - замість цього на підставі висновку автоматично сформується е-лікарняний.

Слід завчасно обговорити з працівником, як саме він повинен повідомляти про свою тимчасову непрацездатність. Відразу після створення медичного висновку, працівник повинен повідомити роботодавця в зручний для обох спосіб.

У разі відкриття е-лікарняного працівника, роботодавцю в кабінеті страхувальника на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України надійде сповіщення.

Сформований е-лікарняний буде доступний роботодавцю для перегляду в день створення. Він відразу матиме статус «закритий».

Коли завершиться термін тимчасової непрацездатності працівника, статус е-лікарняного зміниться на «готовий до сплати». Після цього е-лікарняний є підставою для надання материнського забезпечення.

У роботодавця є 10 днів з дня закінчення періоду тимчасової непрацездатності, визначеного е-лікарняним, на те, щоб призначити матеріальне забезпечення працівникові.

Роботодавець в праві сам вирішувати: залишити готовий до сплати е-лікарняний в електронному вигляді, або ж роздрукувати.

Кадрова служба або відповідальна особа кадрової служби визначає страховий стаж застрахованої особи та кількість календарних днів непрацездатності, які підлягають оплаті за рахунок коштів роботодавця та Фонду соціального страхування України. Роботодавець вирішує: зазначена інформація буде формуватися або в паперовому, або в електронному вигляді.

Е-лікарняний, відомості щодо певного страхового стажу та кількості днів непрацездатності, які підлягають оплаті повинні бути передані до комісії (уповноваженої) зі спеціального страхування підприємства.

Дана комісія передає в бухгалтерію підприємства рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення.

Бухгалтерія проводить розрахунок матеріального забезпечення на підставі е-лікарняного та рішення комісії (уповноваженої) із соціального страхування підприємства. Даний розрахунок записується в електронному або паперовому вигляді (також за рішенням роботодавця) і відображається в бухгалтерських документах.

Роботодавець зобов'язаний заповнити заяву-розрахунок і подати до відділення Фонду за місцем обліку.

Подати заяву можна двома способами:

1. В електронному вигляді;

2. На паперових носіях.

Для електронної заяви необхідно клієнтське спеціалізоване програмне забезпечення щодо застосування електронного підпису / печатки.

Подати заяву-розрахунок необхідно не пізніше 5 днів з моменту прийняття рішення про призначення матеріального забезпечення комісією.

При наявності декількох листків непрацездатності різних видів, роботодавець зобов'язаний подати заяви-розрахунки окремо за паперовими та е-лікарняними.

З дня виплати допомоги працівникові у роботодавця є місяць, щоб направити до Фонда повідомлення про проведення виплат за встановленою формою. Це можливо зробити в електронному вигляді.

Як повідомляє Фонд соцстрахування: більшість роботодавців перейшла на електронний документообіг з Фондом. Близько 80% заяв-розрахунків подаються онлайн.

В даний момент в Електронному кабінеті страхувальника інтерфейс для подачі заяв-розрахунків не має функціональної реалізації. Скористайтеся клієнтським спеціалізованим програмним забезпеченням.