Перевірка автомобіля: на якій підставі?

Перевірка автомобіля: на якій підставі?

Хоч раз в житті, але вас як водія автомобіля зупинять поліцейські. І іноді від них можна почути вимогу відкрити багажник/салон для візуального огляду або навіть більше. Але чи мають вони на це право? Чи можете ви відмовити у цій вимозі? Які є підстави для проведення перевірки машини?

Згідно з українським законодавством, існує три види перевірки автомобіля правоохоронцями:

1. Візуальний огляд або поверхнева перевірка - вас, в цьому випадку, не підозрюють ні в яких правопорушеннях.

2. Огляд автомобіля - цей вид огляду застосовується в тому випадку, якщо вас підозрюють у вчиненні адміністративного правопорушення.

3. Обшук авто - в такому випадку, ви здійснили кримінальний злочин.

Перевірка автомобіля проводиться одним з видів щодо підстав.

Вимога відкрити багажник і салон для перевірки може бути висловлена за наявності конкретних підстав і з дотриманням процедури, яка передбачена законом.

Підстави для візуальної перевірки вказані в ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію»:

1. У транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується незаконним способом.

2. У транспортному засобів знаходиться річ, обіг якої заборонений або яка становить загрозу життю або здоров'ю людини.

3. Транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальний злочин, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

Якщо правоохоронець заявляє вам про те, що необхідно провести візуальний огляд, вимагайте від нього вказівки конкретної підстави на це. В іншому випадку, ви маєте право відмовити в проведенні такої перевірки.

Якщо вам надали підстави, вам зобов'язані роз'яснити ваші права. Тільки після цього поліцейський може провозити візуальний огляд. Візуальним він називається не просто так - поліцейський має право вимагати відкрити кришку багажника або двері салону, водій самостійно показує поліцейському зміст транспортного засобу, а поліцейський лише спостерігає, до чогось торкатися він не має права.

При такій перевірці не обов'язкова наявність свідків. Але для вас буде краще, якщо вами буде зроблено відеозапис. Таким чином ви будете спостерігати за діями поліцейського, його рухами, щоб він не зміг підкинути щось незаконне.

Якщо в салоні машини є пасажири, їх можна залучити для того, щоб вони спостерігали за діями поліції.

Що стосується решти двох видів перевірки:

Огляд автомобіля, згідно ст.264 Кодексу України про адміністративні правопорушення, проводиться з метою припинення вчинення адміністративного правопорушення та забезпечення своєчасного розгляду адміністративної справи.

Підставами є:

  • якщо водій або власник авто, вчинили адміністративне правопорушення;
  • якщо автомобіль містить ознаки, що свідчать про вчинення правопорушення;
  • якщо є конкретне орієнтування, наприклад, автомобіль був зафіксований при вчиненні адміністративного правопорушення камерами відеоспостереження.

В такому випадку поліцейські складають протокол, який обов'язково повинен бути підписаний водієм машини.

Обшук автомобіля проводиться тільки на підставі постанови слідчого судді і з метою розслідування злочину. Цей вид перевірки - слідчі дії, з метою виявлення, фіксації, вилучення знаряддя, зброї, предметів цінності, здобутих злочинним шляхом, документів та інших об'єктів, що мають значення для кримінального провадження.