Оренда житла: що важливо?

Оренда житла: що важливо?

Все просто бути не може. Не можна просто так віддати гроші власнику квартири, яку хочете орендувати, і жити спокійно. Навіть договір оренди необхідно скласти, згідно з чинним законодавством України.

Договір оренди - документ, в якому одна сторона (власник житла) передає або зобов'язується передати іншій стороні (наймачеві) житло для проживання на певний термін за певну плату.

Даний договір необхідно укладати в письмовому вигляді.

У документі вказуються:

- умови проживання (в тому числі, це може бути заборона на проживання в житлі тварин);

- вартість оренди та дати оплати;

- термін, на який житло орендують;

- права та обов'язки орендаря;

- права та обов'язки орендодавця;

- гарантії на проживання;

- інформація про учасників угоди.

Також договір може допускати підстави для можливого розірвання документа, що з одного, що з іншого боку.

До того ж, якщо сторони будуть згодні, то в договір будуть включені умови і пункти, які висловлюють побажання сторін про майбутнє проживання.

Якщо ви будете жити не один, то необхідно в документі вказати, хто ще буде жити з вами. Той, хто укладається договору - несе відповідальність за дії осіб, які будуть з ним проживати.

Також може бути, що орендарів буде кілька. У разі спору про порядок користування житлом, сторони можуть звернутися до суду.

Термін дії

Якщо в договорі не вказано термін дії документа, то автоматично договір буде існувати п'ять років. При цьому, якщо орендодавець не попередив наймача про те, що термін договору добігає кінця, а сам наймач не звільнив приміщення, то договір продовжується на тих же умовах на той же термін. Попереджати необхідно не пізніше, ніж за три місяці до завершення терміну договору. У момент попередження, орендодавець може запропонувати наймачеві той же договору, тобто продовжити його на тих же умовах. Або ж укласти новий, змінивши старі умови.

Ви маєте право…

Якщо ви більше не хочете знімати житло, то ви маєте право розірвати договір оренди. Вам також необхідно попередити власника житла за три місяці.

Цілком можливо, що в той час, як ви орендуєте житло, господар житла вирішує продати його. Ви маєте переважне право на придбання цього житла.

Якщо ви бачите, що житло більше непридатне для проживання, ви маєте право відмовитися від договору оренди.

Правопорушник

Недобросовісні орендодатори часом виїжджають з житла за три місяці до закінчення терміну дії договору. При цьому вони не попереджають орендодавця. Господар житла втрачає оплату за житло за три місяці. Якщо орендодавець доведе, що не міг укласти інший договір на оренду з іншим людьми, то він може через суд домогтися у недобросовісних орендарів сплати за три місяці.

Орендодавець має право…

Господар житла може звернутися до суду, щоб розірвати договір, якщо орендар зіпсували житло.

До речі, якщо орендар псує - орендар і відновлює.

Також господар житла має право на розірвання договору, якщо житло необхідно для його проживання або його сім'ї.

Якщо орендар систематично порушує права та інтереси сусідів, то орендодавець також має право на розірвання договору оренди.