Одеський нафтопереробний завод визнали техногенно-екологічною загрозою для Одеської області

Одеський нафтопереробний завод визнали техногенно-екологічною загрозою для Одеської області

21 вересня на позачерговому засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської облдержадміністрації ситуацію навколо ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» попередньо визначили як надзвичайну. Про це повідомляє прес-служба Одеської обласної державної адміністрації.

Провідний експерт на ринку виробництва нафтопродуктів Геннадій Гуцу представив аналітичну доповідь про стан ПАТ «Одеський нафтопереробний завод». Члени комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської облдержадміністрації дійшли висновків, що підприємство на даний момент знаходиться в стані, який є техногенно-екологічною загрозою для Одеської області.

За словами Геннадія Гуцу, Одеський нафтопереробний завод - один з найбільш критичних об'єктів Одеської області.

Підприємство простоювало протягом 10 років, було відсутнє належне утримання заводу, також були відсутні заходи з утилізації наявних промислових відходів. Все це призвело до особливо критичної ситуації, яка може призвести до катастрофічних наслідків екологічного та пожежного характеру.

"Зараз на території заводу сконцентровано дуже багато вибухонебезпечних і пожежонебезпечних залишків нафтопродуктів. Окрему увагу хотів би приділити і тому факту, що практично у всіх заводських резервуарах, в трубопроводах, в технологічному обладнанні є наявність так званого пірофорного заліза – це залишки нафтопродуктів з частинами металу цих конструкцій, що вступили через значну кількість часу в реакцію і являють собою досить важку тягучу масу, що має здатність самозайматися за певних умов» – зазначив Геннадій Гуцу.

Також Геннадій Гуцу поінформував комітет про те, що в даний момент на заводі знаходяться під робочим тиском 6 булітів, в яких, за попередньою оцінкою, знаходиться від 70 до 80 тонн водню - вибухонебезпечного газу. У разі вибуху, може бути пошкоджена територія в радіусі 500-600 метрів. Якщо подібне станеться, це призведе до непоправних екологічних і техногенних наслідків.

До всього іншого, сам завод знаходиться на горі, яка пронизана штольнями і катакомбами. Під час простою підприємства їх не тампонували і не виконали спеціальну заливку зміцнюючими розчинами.

За оцінкою експертів, зупинка підприємства проводилася стихійно, без дотримання вимог технологічного регламенту та виробничих інструкцій щодо зупинки такого роду виробництв на тривалий період.

За результатами обговорення, комісія визначила ситуацію біля ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» як попередньо надзвичайна ситуація (техногенного характеру).

Голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький, дав доручення Департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА, з метою недопущення виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, яка спричинить загрозу для жителів Одеської області, підготувати звернення до Кабінету Міністрів України щодо прийняття відповідних рішень для визначення шляхів подальшого функціонування ПАТ «Одеський нафтопереробний завод».

Фото: ОДА