Юрій Дімчогло: «Будь-який інфраструктурний проект, навіть маленький, може дати поштовх до розвитку»

Юрій Дімчогло: «Будь-який інфраструктурний проект, навіть маленький, може дати поштовх до розвитку»

"Маленьке – значить несуттєве", - іноді миготить у голові людини. Від скількох ідей і можливостей ви відмовилися, оскільки вважали, що вони занадто малі і не зможуть принести зміни в цей світ?

Про те, як будь-який інфраструктурний проект, навіть маленький, може дати поштовх до розвитку всього регіону, нам розповів Юрій Дмитрович Дімчогло - радник Голови Одеської обласної державної адміністрації. Ми поговорили про приватно-державне партнерство та наскільки це впливає на економіку України. А також він розповів нам про свою діяльність, про проекти, які вже запущені та про ті, які лише плануються.

Раніше ви займалися бізнесом та були успішним бізнесменом. І раптом повністю міняєте специфіку своєї роботи і переходите в ряди держслужбовців. Із чим пов'язане рішення змінити сферу діяльності?

Я завжди був людиною бізнесу: створював та успішно розвивав підприємства, але політичних амбіцій у мене ніколи не було. Рішення брати участь у політичному житті країни прийшло спонтанно. Мені, як ініціативній та успішній людині, запропонували спробувати себе в політиці. Я й погодився!

У 2012 році я вперше став депутатом Одеської обласної ради від політичної партії «Сильна Україна». У наступному скликанні я брав участь у виборах до обласної ради від партії «Наш край», і виграв у своїх опонентів із суттєвим відривом у кількості набраних голосів. Так я став депутатом Одеської обласної ради 7 скликання, на першому засіданні якого, мене обрали заступником голови. Так розпочалася моя кар'єра держслужбовця.

Наскільки сильно після цього змінилося ваше життя?

Моє життя повністю змінилося. Мені, як людині, яка не звикла сидіти в кабінеті по 10-12 годин на день, довелося перебудовуватися. На самому початку моєї кар'єри на посаді заступника голови такі слова як «апаратна нарада», «колегія», «селекторна нарада» викликали певне збентеження. Але я швидко адаптувався і включився в роботу. І гадаю, що обіймаючи цю посаду, я доклав максимум зусиль для виконання поставлених завдань для розвитку Одеського регіону. Скажу вам відверто, я дуже старався...

Ви є членом команди Одеської обласної державної адміністрації. Яких досягнень за 2021 рік було досягнуто?

За час роботи в облраді я встиг попрацювати з багатьма, але робота у команді Сергія Рафаїловича Гриневецького вигідно відрізняється від решти. Для мене почесно бути частиною команди. Це людина з величезним досвідом управлінця, який знає все про наш регіон. З ним приємно працювати, адже таких людей одиниці.

Сергій Рафаїлович справді порушив багато питань, які десятиліттями не вирішувалися в нашій області, наприклад, важливі інфраструктурні та енергетичні проекти, вирішення яких несе в собі, не побоюсь цього слова, стратегічну цінність як для регіону, так і для України в цілому. Було порушено питання щодо будівництва нової дороги в об'їзд Сухого лиману, реконструкції та запуску міжнародного аеропорту Ізмаїл. Адже вирішення подібних питань дуже важливе для регіону, бо навіть маленький інфраструктурний проект найчастіше несе у собі потужний потенціал для подальшого розвитку.

Чи можете виділити топ-3 найзначніших здобутків за минулий рік (особисто для вас)?

Особисто для мене, перше – це Дунайський Експрес. Також початок відведення землі під лінію «Укренерго» Новоодеська-Арциз, про яке говорять вже 15 років. І нарешті створено робочу групу для вирішення питань щодо Хаджибейської дамби. У нас зараз проектується ремонт дамби в комплексі з Окружною дорогою. Те, про що всі говорили, але робоча група так і не була створена.

Які плани у вас та команди на цей рік?

Цього року ми щільно займаємось реконструкцією аеропорту в Ізмаїлі. Це другий аеропорт Одеської області, який працював до 2009 року та був прибутковим. Це комунальне підприємство обласної ради та керується обласною адміністрацією. Ізмаїл - віддалене місто. Туди важко потрапити, наприклад, київським туристам. Їм необхідно витратити цілий день, щоб доїхати з Києва до Ізмаїла (адже шлях лежить через Одесу).

Це важливий проект, на який наразі виділено гроші з обласного бюджету на проектно-кошторисну документацію, що у стадії завершення. Після чого ми подаватимемо цей об'єкт на програму "Велике будівництво".

Хотілося б поговорити про проект «Дунайя» - перше місто-курорт. Що це за проект, які етапи передбачені та коли планується його відкриття?

Про проект «Дунайя» теж багато хто довго говорив. Але все на розмовах закінчувалося. А Сергій Рафаїлович створив державне підприємство. Чому було створено державне підприємство? Щоб там не було «дерибану» землі, як це зараз відбувається, наприклад, у Затоці. Уся земля буде на балансі державного підприємства. Держава приготує ґрунт для подальших інвестицій: там будуть проведені геологічні, геодезичні, екологічні експертизи, буде зроблено генеральний план, та план інфраструктури (тобто під'їзні шляхи, електроенергія, вода, каналізація, очисні споруди). Коли все це буде затверджено державою, паралельно вестимуться переговори з потенційними інвесторами, які отримають уже готовий інфраструктурний об'єкт. Тобто держава виконує всю чорну роботу (підготовчу роботу) за інвестора. Більше ніде такого нема.

Відкриття міста-курорту поки що планується на 2025 рік.

За які кошти житиме проект?

Частково через інвестиції. Детальний план території, схема планування будуть зроблені за рахунок приватних інвесторів, які потім зможуть увійти до компанії, що управляє, разом з державою. Зараз ми ведемо переговори і зі внутрішніми інвесторами, і зі зовнішніми. Якщо інвесторів не буде, ми потихеньку це робитимемо за державний рахунок.

Екологи не поділяють радощів від цієї ініціативи. Як ви вважаєте, чому?

Вони кажуть, що там погана екологічна ситуація. Але якщо нічого не робити - вона не поліпшиться.

Я вважаю, що в рамках цього проекту, навпаки, можна покращити екологічну ситуацію. Ну і не варто забувати, що проект готується з урахуванням усіх екологічних експертиз та вимог.

В.о. директора національного природного парку «Тузловські лимани» зазначила, що поруч розташовані чотири курорти, що не розвиваються, і висловила сумнів у доцільності спорудження ще одного. Які заходи ви плануєте вжити, щоб не допустити цього?

Чотири курорти - це сказано образно, адже насправді це паї приватних осіб, на яких розташовані бази відпочинку. Держава не може вкладати гроші та займатися розвитком приватної власності. Там нічого не розвиватиметься, бо проблеми, які там є, може вирішити лише громада.

Але, я вважаю, що всі ці чотири курорти розвиватимуться разом із курортом «Дунайя», адже вони користуватимуться інфраструктурою, яка буде створена.

Ви також є ініціатором проекту із запуску поїзда «Дунайський Експрес». Чи можна дізнатися докладніше: з чого виникла така ідея, як функціонує поїзд та наскільки високий попит?

Приміський поїзд «Дунайський Експрес» почав курсувати з 20 листопада 2021 року з'єднанням Ізмаїл-Одеса. І річ у тому, що спочатку це був експеримент. От хто б міг подумати, що у південних районах Одеської області ходитиме суперсучасний поїзд?

Спочатку люди говорили, що цей поїзд приїхав із майбутнього. І справді, зовнішній вигляд поїзда викликає такі асоціації. Це чудово, коли у віддаленому регіоні ходить світового рівня поїзд. До того ж, незважаючи на те, що він у дорозі всього 4 години, він оснащений усіма необхідними зручностями: кондиціюванням, інтернетом, вакуумний туалетом, м'якими зручними кріслами.

На сьогодні, заповнюваність поїзда у будні дні становить 60-70%, а на вихідних він переповнений. Тобто, він показав правильність нашого підходу, правильність нашого техніко-економічного обґрунтування і що справді був потрібен людям. Більше того, ми підозрюємо, що влітку потрібно буде запускати на рейс додатковий поїзд, якщо буде така можливість.

Ви з нуля, у чистому полі на березі річки Дунай, створили важливий інфраструктурний проект – переправа Орлівка (Україна) – Ісакча (Румунія). З якими труднощами вам довелося зіткнутися під час реалізації переправи та яких показників уже вдалося досягти?

Це був мій найскладніший проект у житті. Коли я його починав – кілька разів опускалися руки. Але з новими силами я вранці прокидався і знову йшов у бій. Бо воював за всіма. І з державою, і з громадою, і з нерозумінням чиновників. Але згодом мене почули і пішов зворотний процес: усі почали допомагати. І на місцях, і в області, і найголовніше - у Києві. Усі міністерства перейнялися цим проектом, і у нас була створена неофіційна робоча група у Міністерстві закордонних справ, Міністерстві інфраструктури, в Кабінеті Міністрів, у прикордонній митній службі. Так, ми всі дружно досягли вирішення цього питання.

Сьогодні переправа працює, і за минулий рік, незважаючи на пандемію, показала чудовий результат. За рік роботи – понад 100 000 осіб скористалися переправою. Понад 30 000 одиниць вантажного транспорту та майже 50 000 легкового транспорту. Тобто, цей проект виявився потрібним та затребуваним, і я цьому дуже радий.

Чи вважаєте ви, що приватно-державне партнерство – майбутнє української економіки?

Абсолютно вірно, я завжди про це говорю. Це не просто майбутнє, я бачу це на прикладі інших країн. Усі великі проекти робляться на принципі приватно-державного партнерства. Мені довелося разом із нашою українською делегацією проходити курси в Туреччині щодо приватно-державного партнерства, бо ніхто в Україні не знає, як це працює.

Завдяки тому, що у 2017 році був прийнятий закон про приватно-державне партнерство – з'явилися перші концесійні проекти. Так, цього року буде перший проект концесійної дороги Краковець – Львів – Рівне. Він зараз на виході у Кабміні. Тобто, всі великі проекти можна втілити на основі договору приватно-державного партнерства.

При такому обсязі роботи, напевно, буває вигоряння. У вас опускалися руки, але ви все одно йшли і доводили справу до кінця. Що вам допомагало впоратися зі своїм професійним вигорянням? Що вас надихало і надихає зараз?

У мене є тил – моя сім'я, яка завжди підтримає. Також грає роль мій упертий бессарабський характер. Мене так виховали батьки, що треба завжди прагнути своєї мети. Цілеспрямованість і, звичайно ж, хороша команда – запорука успіху у будь-якій справі.

Чи можливо перемогти корупцію в Україні та як?

Корупція – це беззаконня. Перемогти беззаконня може лише закон.

Перемогти корупцію можна трьома речами: перше – політична воля; друге – правильне законодавство та чесний Антикорупційний суд; третє – високі зарплати чиновникам.

Як ви вважаєте, у чому запорука успішного розвитку регіону?

Будь-який інфраструктурний проект, навіть маленький, може дати поштовх до розвитку.

Переправа Орлівка - Ісакча показує приклад: відкрилася переправа, навколо неї заправки, готелі, кафе. На кожному об'єкті працює щонайменше 10 осіб. І разом це дає сотні робочих місць. І це лише один інфраструктурний проект. Я вже не говорю про те, що під час роботи над цим проектом було залучено понад 100 людей.

Якщо у кожному регіоні України є по одному інфраструктурному проекту, то це запорука благополуччя для громад.