Як повернути лікарські засоби до аптеки

Як повернути лікарські засоби до аптеки

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №172 від 19.03.1994 «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів» затверджено перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну або поверненню. У цій постанові зазначено, що лікарські засоби не підлягають поверненню. Але практично в кожному правилі є ряд винятків, про які потрібно пам'ятати.

Завжди є ризик придбати в аптеках неякісні лікарські засоби, незважаючи на те, що ч. 2 ст.21 ЗУ «Про лікарські засоби» заборонено відпуск громадянам неякісних лікарських засобів або таких, термін придатності яких закінчився або на які відсутній сертифікат якості, що видається виробником.

Чи є шанс повернути до аптеки лікарський засіб, якщо ви впевнені в його неякісності?

Так, це можливо. Ви маєте право звернутися в аптеку, повернути свої гроші за ліки назад або зажадати заміни препарату на аналогічний, в разі, якщо є факт неналежної якості лікарського засобу, який був вами придбаний.

Факт неналежної якості лікарського засобу або медичного виробу можна підтвердити наступними документами:

1. Висновком про якість лікарських засобів, виданим підпорядкованою лабораторією територіального органу державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками або уповноваженою лабораторією.

2. Розпорядженням Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужби) про заборону обігу лікарського засобу.

Для того, щоб повернути неякісний лікарський засіб, вам необхідно звернутися в ту аптеку, в якій ви купували ці ліки і надати їм розрахунковий документ на його придбання – чек.

Як перевірити лікарський засіб?

Якщо ви придбали ліки і сумніваєтеся щодо якості, ви маєте право звернутися до Департаменту контролю якості лікарських засобів Держлікслужби. Згідно з Правилами утилізації та знищення лікарських засобів, які затверджені Міністерством охорони здоров'я України, неякісні лікарські засоби підлягають утилізації та знищенню. Також знищити передбачається і ті лікарські засоби, термін придатності яких закінчився.

Що є підставою для перевірки ліків в лабораторії?

Для того, щоб перевірити якість ліки лабораторно, необхідні підстави. Такими підставами можуть бути:

  • виникнення побічних дій від прийому препарату, які не вказані в інструкції;
  • невідповідність упаковки;
  • невідповідність маркування;
  • невідповідність інструкції;
  • обґрунтовані сумніви споживача у фальсифікації ліків.

Перевірку проводять безкоштовно. Експертиза триває не довше 7 днів. По завершенні експертизи, покупцеві повідомляється результат перевірки і видається офіційний документ. Саме з цим документом можна звернутися в аптеку.

А якщо купив ліки в інтернеті?

Купувати ліки в Інтернеті вельми зручно. Але чи можна повернути такі ліки? Подібні інтернет-покупки практично нічим не відрізняються від звичайних покупок. Адже, що там, що там діє договір купівлі-продажу.

При здійсненні інтернет-покупки, продавець робить бланк замовлення в двох примірниках: перший бланк передається споживачеві, другий залишається у продавця. У бланку вказується назва товару, його ціна, найменування підприємства, в якій купують ліки, кількість лікарських засобів, загальна вартість товару, дата виконання замовлення тощо.

Повернення лікарського засобу здійснюється в такому порядку: необхідно провести експертизу, як і в разі звичайної покупки в аптеці, підтвердити покупку за допомогою бланка, а також підтвердити за допомогою чека.