Артем Дмитрук:  законопроект про олігархів недопрацьовано

Артем Дмитрук:  законопроект про олігархів недопрацьовано

Народні депутати підтримали у другому читанні та в цілому законопроект про олігархів №5599 і внесли до закону кілька правок, які суперечать одна одній. У них йдеться про те, хто саме буде визначати, чи є людина олігархом.

В одній з правок (№406) йдеться, що право визначати олігархів закріплюється за Радою національної безпеки і оборони. А в іншій (№398) це право залишається за Національним агентством з попередження корупції. В результаті депутати прийняли поправку №406 без скасування №398, і в підсумку вони обидві потрапили в законопроект, прийнятий в цілому.

Згідно із законопроектом, олігарх - людина, що має значну економічну та політичну вагу в суспільному житті. Олігархами будуть називати людей, які відповідають не менше 3 визначеним у законі критеріям:

  • бере участь в політичному житті;
  • має значний вплив на ЗМІ;
  • є кінцевим бенефіціарним власником підприємства, який займає монопольне становище на ринку протягом року і підтримує або посилює такий стан;
  • підтверджена вартість активів людини (і суб'єктів господарювання, бенефіціаром яких він є) перевищує 2 мільярди 270 млн гривень.

Також буде вестися реєстр олігархів. У ньому будуть вказуватися дані олігарха, його активи і перелік політиків, до роботи яких він причетний. Якщо особа потрапила в список олігархів, то до нього застосовують ряд обмежень. Зокрема, буде заборонено здійснювати внески на підтримку політичних партій і брати участь у великій приватизації.

Народний депутат Артем Дмитрук прокоментував законопроект та розповів, що в ньому відсутні механізми конфіскації власності або притягнення до юридичної відповідальності олігархів. А також, дуже багато неясностей з самим визначенням поняття «олігарх».

«Закон про посилення боротьби з політичною корупцією і зниження впливу великого бізнесу, в тому числі і транснаціонального, безумовно, потрібен, АЛЕ реальні його положення повинні стосуватися антимонопольного законодавства, податкової політики, тарифного геноциду, на які все сором'язливо закривають очі.

У народних депутатів дуже багато хороших пропозицій як поліпшити цей Закон, але через поспіх, їх пропозиції навіть не були розглянуті. Я переконався за останні два роки, що швидко - не означає добре. Тим більше, в кримінальному кодексі достатньо статей, що дозволяють притягти до відповідальності будь-якого олігарха, який грабує людей», - підкреслив нардеп.