Артем Дмитрук: «План Маршалла 2.0»

Артем Дмитрук: «План Маршалла 2.0»

«Наша країна ще перебуває в стані війни, але ми вже думаємо про мир і про відновлення, нам хочеться бачити наші міста і села відбудованими, а наших людей задоволеними комфортним життям в країні, що розвивається» - розповів Артем Дмитрук, народний депутат від Одеси, нашому кореспонденту.

Нам вдалося поговорити з Артемом про План Маршалла, який зараз все частіше на слуху.

Артем, розкажіть, чим відомий План Маршалла?

Ця програма була впроваджена після закінчення Другої світової війни. Завдяки їй Німеччина подолала післявоєнну кризу і розруху, стала локомотивом європейської економіки.

Її офіційна назва "Програма відновлення Європи". Вона не широко відома, і взагалі, мало хто про неї знає, так як програма була представлена в 1947 році держсекретарем США Джорджем Маршаллом. Після цього назва «План Маршалла» і прижилася в широких масах.

Скільки ж років знадобилося для відновлення після Другої світової війни?

Відновлення зайняло близько 20 років і якби не План Маршалла, то воно затягнулося б років на 50.

Які країни скористалися програмою відновлення?

Планом Маршалла скористалася не тільки Німеччина, але і 17 інших країн Європи. Найбільші суми інвестицій отримали Англія, Франція, Італія, Західна Німеччина і Нідерланди. Якщо всю суму виділених коштів перерахувати на ціни 2015 року, допомога країнам Європи склала б 150 мільярдів доларів.

З усіх країн, які отримували підтримку, Західна Німеччина опинилася в неоднозначному статусі, вона отримувала допомогу, і в той же час сама виплачувала величезні репарації країнам-переможницям.

Як думаєте, для чого Америка ініціювала такий проект?

Швидке відновлення зруйнованих війною країн економічно вигідно всім, в якійсь мірі це були і гарантії світової стабільності.

Метою реалізації Плану було відновлення, зруйнованої війною, економіки Європи, модернізація промисловості, усунення торгових бар'єрів між європейськими країнами та розвиток Європи в цілому.

Те, що Америка фінансувала цей План, надалі стало причиною її лідерства на світовій арені. Це, в свою чергу, пішло на користь і американській економіці, адже вагома частина допомоги виділялася технікою, обладнанням та матеріалами американського виробництва.

Цей історичний факт виявився позитивним прикладом і зараз надихає багато країн планувати бюджет для допомоги у відновленні України. Так як світова арена не прощає нерішучості, що б залишатися в лідерах, треба завжди рухатися і приймати сильні рішення.

Сьогодні ми згадуємо План Маршалла не стільки в його буквальному значенні, а більше як приклад нового мислення і новаторського підходу до економіки.

На яких умовах виділялися кошти для відновлення?

Треба пам'ятати, що План Маршалла - це позика з подальшим поверненням, але без нього відновлення країн після війни було практично неможливим. Теж можна сказати і про відновлення України - без сторонньої допомоги ми не впораємося.

Артем, скажіть, які плюси Плану Маршалла і чи є мінуси, якщо застосувати його для України?

Очевидно, що серед плюсів швидке відновлення інфраструктури, відродження промисловості, можливість забезпечити житлом людей і повернути їх до міст, що постраждалі від російської агресії. А скільки навчальних і медичних установ постраждало, їх всі потрібно відбудовувати, обладнати необхідним і повертати до роботи.

Мінус єдиний, що кошти потрібно повертати, але він не критичний, так як для країни, яка вже буде в стані розвитку, поступово повернути борг не складе особливих труднощів.

Артем, чи є сенс обговорювати План Маршалла для України, поки тривають військові дії?

Звичайно, ми повинні бути готові. Важливо зрозуміти, хто буде допомагати, яким чином, в які терміни. Потрібно враховувати історичний досвід, щоб не винаходити те, що вже давно існує і не витрачати на це наш дорогоцінний час.

Які аспекти нового Плану Маршалла вже обговорюють?

Поки тільки визначаються країни-донори, готові брати участь у відновленні України і це вже не мало.

Автор: Катерина Радіонова