Аліменти: як отримати виплати на дитину

Аліменти: як отримати виплати на дитину

Після розлучення батьків, неповнолітня дитина залишається з одним з батьків. В свою чергу, другий з батьків має зобов’язання підтримувати свою дитину матеріально та забезпечувати таким чином різноплановий розвиток дитини. Проте, станом на квітень 2021 року, за даними Опедатабот, в Україні — 189 029 боржників по аліментах.

Сплата аліментів на дитину – обов'язок будь-якої особи з батьків, яка не живе з дитиною, закріплено законодавчо. Згідно з 51 статтею Конституції України, а також статтями 180, 185, 199 Сімейного кодексу України, ви зобов'язані оплачувати аліменти до досягнення дитиною повноліття. А іноді навіть і після 18 років.

Існує багато нюансів у процедурі стягнення аліментних виплат, а також багато шляхів до розв’язання таких ситуацій. Як отримати законні виплати на дитину? Як отримати аліменти на студента? Що робити якщо невпевнений, що аліментні виплати використовують за призначенням? Та яка відповідальність за несплату аліментів? Відповіді на ці та інші запитання надали нам адвокати юридичної компанії «Legal partner» Анастасія Плотвіцька та Олександр Брильов.

«Перш за все, варто зазначити, що зміни, які стались на законодавчому рівні 2 роки тому, позитивно вплинули на процедуру стягнення аліментів. Останні декілька років цим займаються державні виконавці, з’явились важелі впливу на неплатників.

Зараз ми бачимо статистику, і можемо спостерігати, що зміни у законодавстві дають результати. Якщо раніше неплатник аліментів вважав, що йому вдасться уникнути сплати аліментів, то зараз перед такою особою постають приклади, коли неплатникам закривали в’їзд до країни, обмежували використання транспортного засобу, накладали штрафи та арештовували рахунки. Навіть після того, як дитині виповниться 18 років – борг за аліменти продовжується стягуватись до того моменту, доки його не погасять повністю», - розповідає Анастасія.

Олександр Брильов поділився, що саме з цих причин вони рекомендують своїм клієнтам та опонентам домовлятись між собою та укладати договори.

«Наразі є можливість прописувати усі нюанси через нотаріуса та заключати договори, в яких буде зазначатись сума, ситуації, коли платник аліментів може призупинити виплату та ін. Також, варто розмежувати права та обов’язки що будуть між сторонами. А в тому випадку, якщо договору не дотримуються – можна звернутись до суду», - уточнив Олександр.

На що йдуть аліментні стягнення

Не винятком є ситуації, коли платник аліментів недовіряє розпоряднику таких виплат та підозрює, чи має точну інформацію, що кошти, котрі виділяються на утримання дитини використовуються не за призначенням. В такому випадку, особа може звернутись до органів опіки та написати заяву/скаргу. На основі такої скарги, комісія органів опіки перевірить, на що витрачаються кошти та чи всі виділенні кошти використовуються на підтримання розвитку дитини.

Аліменти на студента

Крім того, можна отримати і аліменти на студента. При умові, що дитина навчається на денній формі та на контрактній основі.  Проте, тут враховується чимало факторів, і одним з них є – дохід платника. На основі усіх факторів, що можуть бути – суд  виносить своє рішення щодо виплат.

Форми виплати аліментів

Анастасія Плотвіцька розповіла, що існує декілька форм виплат аліментів на дитини – відсоткова та фіксована. Якщо ви впевнені, що платник отримує регулярний високий дохід – варто наполягати на відсотковій формі виплат. А у випадку, коли особа має нестабільний, нерегулярний дохід, то в інтересах дитини варто орієнтуватись на фіксовану форму аліментних виплат.

Що робити якщо у особи, яка зобов’язана платити аліменти немає доходу?

Адвокат Олександр Брильов зазначив, що обов'язок на утримання дитини є у обох батьків, незалежно від того, з ким проживає дитина. І відсутність офіційного заробітку - не звільняє від сплати аліментів.

Бувають випадки, коли особа приховує свої доходи, або офіційно не працює та апелюючи такою інформацією відмовляється від сплати аліментів. Проте, зібравши докази, котрі свідчать про зворотне, можна подати позов до суду.

При цьому незадовільний матеріальний стан платника аліментів (відсутність заробітку, перебування на утриманні непрацездатних батьків, які потребують догляду) або сімейні обставини (наявність іншої неповнолітньої дитини на утриманні) можуть стати підставою лише для зменшення розміру аліментів, а не повного звільнення від їх сплати.

Раніше ми розповідали, яка відповідальність настигає за ухилення від сплати аліментів.